Andor Csaba

 

Madách egyetemi évfolyamtársai és tanárai

 

 

Madách 1837 őszétől a pesti egyetemen folytatta tanul­má­nya­it; ott tar­tózkodásával, életmódjával, barátaival kapcsolatban sok érdekes in­formációt találunk a Madách-monográfiákban, és persze ugyancsak sok félreértést, téves adatot.

     Az egyetem kezdésének időpontja: 1837. október 1., s mint a családi levelezésből kitűnik: szeptember közepén még Alsósztregován voltak a Madách fivérek.1 Pesten a Széna té­ren (ma: Kálvin tér), az ún. Szakáll-féle ház első emeletén bé­rel­tek lakást (később Német Samu-féle ház). Innen az egye­tem (ma a Papnövelde utca 7. alatti  Köz­ponti Papnevelő Intézet) igen könnyen megközelíthető volt.

     A bérelt lakás állandó lakói: Madách Imre, Madách Ká­roly, Ma­dách Pál, Spányik Antal nevelő, István szolga, aki ko­rábban Martonvásáron, a Brunswick családnál szolgált (valószínűleg Juhász István 2) és egy gazdasszony. (Utóbbi személye változott – ennek okára Madách Imre édesanyjának írt leveleiből következtethetünk –, de egyikük nevét sem ismerjük.)

     Arról, hogy milyen szakra járt Madách, két évfolyamtársa is (Lónyay Menyhért és Kámánházy Béla) pontos információkat közölt, ennek ellenére szinte minden kézikönyv hibás vagy pontatlan adatokat tartalmaz. Madách két évig (1837/38-as és 1838/39-es tanév) bölcseletet (filozófia) tanult, majd 1839 őszén lett első éves joghallgató, s ettől kezdve jogot hallgatott.

     Pesti ismerősei közül az alábbiakban azokról lesz szó, akik egé­szen biztosan az évfolyamtársai voltak, s a listát kiegészítjük Madách tanáraival. A Madách-irodalom ismertebb műveire sajnos csak szerény mértékben támaszkodhatunk, mivel azokból ez a nézőpont hiányzik, s így nehezen dönthető el pl., hogy a Mixtura c. kéziratos la­pot szerkesztő „nyolcak” közül ki volt Madách évfolyamtársa, s ki nem. E tekintetben alap­ve­tő­en három forrásra támaszkodhatunk: Ma­-dách édesanyjának írt leveleire, ezen belül is arra a néhány levél­rész­let­re, amely konk­rétan évfolyamtársairól szól, Lónyay Menyhért vissza­­em­lékezésére, végül pedig Kámánházy Béla visszaemléke­zé­sé­re. Ez utóbbira fontossága miatt külön is ki kell térnem.

     Először Becker Hugó utalt – név említése nélkül – egy olyan visszaemlékezésre, amely a Pester Lloyd 1880. 21. szá­má­ban jelent meg,3 minthogy azonban hivatkozása pontatlan volt – az említett lap­számban nyoma sincs visszaemlé­ke­zés­nek –, így a későbbi ku­ta­tók nem érezték szükségét annak, hogy a hivatkozott írásnak utána jár­janak. Nem sokkal később Pa­lágyi Menyhért könyvében ezt ol­vas­hat­juk: „Kálmánházy Bé­la kir. táblabíró [...] negyven évvel az ese­mé­nyek után »Em­lékek Madáchról« címen részletesen ír a Lant­vi­rá­gok­ról és Madách viszonzatlan szerelméről.”4 Ebből az utalásból vi­szont nem derül ki, hogy hol és mikor jelent meg a vissza­em­lé­kezés, s e pontatlanságon túl egy hibát is tartalmaz: Kál­mán­házy család ugya­nis nem létezik. Van viszont Kámánházy csa­lád, amelyet Bo­rov­szky monográfiájában is megtalálunk,5 ma­gának Kámánházy Bé­lá­nak a neve pedig szerepel Szinnye­i­nél.6 E pontatlanságok miatt nem csoda, hogy a huszadik szá­zad­ban egyetlen utalást sem találunk a cikkre; így az is csu­pán feltételezés volt, hogy ugyanarra a vissza­em­lékezésre utalt Becker Hugó és Palágyi Menyhért. Tudva azt, hogy egy fon­tos, létező s elvben beszerezhető információnak hí­já­val va­gyunk, éveken át úgy gondoltam: nem jött még el az ideje an­nak, hogy a költő pesti tartózkodásának körülményeit a Ma­dách-ku­ta­tás feldolgozza.

     Ilyen előzmények után azonban végül is sikerült megtalálnom Ká­mán­házy Béla visszaemlékezését (mind az eredeti szö­ve­get, mind pe­dig annak fordítását mellékletként közlöm), amely valóban: né­hány új részlettel egészítette ki eddigi tu­dá­sun­kat.7 Ezek közül a leg­fon­tosabb: egy-két tanulótárs meg­em­lítése.

     Az eljárás persze rekurzíve – elméletileg – folytatható: le­het ku­tat­ni a névsorban szereplők esetleges visszaemlékezései után, akik nap­lóikban, visszaemlékezéseikben s egyéb írá­saik­ban talán más tár­sa­ikról is beszámoltak. Madách egyik leve­lé­ből tudjuk, hogy az év­fo­lyam legalább 33 főből állt. („A his­tó­riából Balassa köz scandalumra 1ő – Lónyai ér­de­melve 2ik Bo­ronkay 15ik Benitzki 33ik”)8 Elmé­le­ti­leg persze az volna a leg­egyszerűbb, ha a vonatkozó levéltári fond­ban néznénk meg, kikből is állt az évfolyam, ám az Egyetemi Le­vél­tár­ban ma már nincsen meg a dokumentum (állítólag 1956-ban az Or­­szágos Levéltárban elégették). Meg kell elégednünk tehát az em­lí­tett forrásokkal.

     Kezdjük az újonnan megtalált cikkel: Beniczky Ödön, ifj. Föld­vá­ry Gábor, Földváry János, Kámánházy Béla, Kazinczy Ist­ván, Ló­nyay Menyhért és Radivojevics Lívius nevét említi a szerző. (A Föld­váry fivérekről mint Pest vármegye alispán­já­nak, Földváry Gá­bor­nak a fiairól tesz említést.) Madách le­ve­leiben megemlíti még Ka­lait (Kállay), Boronkayt (Bo­ron­kay Rudolf), Balassát (báró Ba­las­sa Antal), továbbá Lubyt. Kál­layról és Lubyról azonban Lónyay Meny­hért is meg­em­lé­ke­zik, így tudjuk, hogy az előbbi esetben Kál­lay Gusztávról, az utóbbi esetben Luby Istvánról van szó.9 (Igaz, Lu­by Istvánt Ló­nyay az egyetemet megelőző időszak tanulótársai kö­zött em­líti, mindazonáltal igen valószínű, hogy róla van szó Ma­dách le­velében is.)

     Lónyay a felsoroltakon kívül még néhány nevet említ; az ő lis­tája így fest: „Tanulótársaink voltak: Madách Imre, gróf And­rássy Manó és Gyula, Beniczky Ödön, báró Balassa An­tal, Kállay Gusztáv, Boronkay Rudolf.”10 Az évfolyamnévsor te­hát eddigi tudásunk szerint így alakul: gróf Andrássy Gyula, gróf Andrássy Manó, báró Balassa Antal, Beniczky Ödön, Bo­ron­kay Rudolf, ifj. Földváry Gábor, Földváry János, Kállay Gusz­táv, Kámánházy Béla, Kazinczy Ist­ván, Lónyay Meny­hért, Luby István, Radivojevics Lívius. Vegyük ész­re, hogy csu­pán egy olyan személy hiányzik a névsorból, aki a Mix­tu­rát szerkesztő „nyolcak” között volt: Lónyay Albert. Eldönt­he­tet­len kérdésnek látszik: megfeledkeztek róla a többiek, vagy egy év­fo­lyammal alattuk járt. Az mindenesetre világos, hogy meglehetősen el­térő életkorúak voltak az év­fo­lyam­tár­sak: Andrássy Manó pl. 1821-ben született, Luby István vi­szont 1824-ben; pusztán életkora alapján az 1823-ban szü­le­tett Lónyay Albert lehetett éppenséggel az évfo­lyam­társuk.

     Ami a tanárokat illeti, Madáchnál Virozsil Antal és Verner Jó­zsef ne­ve fordul elő. Lónyay Menyhért már idézett önélet­raj­zi tö­re­dé­ké­ben Weszerléről (történelem), Wolfsteinről (ma­te­ma­tika), Horváth Ist­vánról (irodalomtörténet és diplo­ma­ti­ka) és Schedelről (Toldy Fe­renc, egészségtan) tesz említést. Ká­mánházy Béla megemlíti még Jur­jevich Józsefet. Végül Dé­gen János nevével Palágyi mo­no­grá­fi­á­já­ban találkozha­tunk.

     Az alábbiakban a felsorolt személyek főbb életrajzi adatait is­mer­tet­jük – már ahol ez az eddigiek alapján egyáltalán le­het­séges –, egy maj­dan megírandó Ki kicsoda Madách éle­té­ben? c. lexikon első rész­leteként. A lexikon szócikkei a szo­ká­sos eljárással éppen ellen­té­tes módon készülnek majd, amennyiben a szócikk hosszúsága több­nyi­re fordított arány­ban áll a szóban forgó személy jelentőségével, is­­mert­ségével. (Az ismert személyek életrajzi adatait ugyanis más lexi­­ko­­nok­ban könnyű megtalálni.)

     Végezetül meg kell említeni, hogy Kámánházy Béla vissza­em­lé­ke­zése nyomán végre pontosíthatjuk: hol is lakott Ma­dách barátja, Ló­nyay Menyhért. A visszaemlékezés szerint a Ká­rolyi palotával (Ká­rolyi Mihály utca 16.) és az egyetemi temp­lommal (Papnövelde ut­ca 7.) szembeni sarokházról van szó, vagyis a mai Károlyi Mihály ut­ca 19. és Papnövelde utca 10. alatti sarokház helyén álló egykori épü­letről, annak is az első emeletéről.

 

Ki kicsoda?

 

Függelék

 

Jegyzetek

 

1.            OSzK Kézirattára. Levelestár: Madách Mari – id. Madách Im­ré­néhez 37. levél. Keszeg, [1837.] szept. 16. vissza

2.            OSzK Kézirattára. Levelestár: Huszár József – id. Madách Im­rénéhez. 6. levél. Keszeg, 1837. szept. 16. vissza

3.            Becker Hugó: Madách Imre életrajza. IV. Magyar Szemle 1899. 24. sz. 280. l. vissza

4.            Palágyi Menyhért: Madách Imre élete és költészete. Bp., 1900. 73. l. vissza

5.            Borovszky Samu (szerk.): Magyarország vármegyéi és váro­sai. Nógrád vármegye. Bp., é. n. [1910] vissza

6.            Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. V. k. Bp., 1897. 902. hasáb. vissza

7.            K[ámánház]y B[éla]: Erinnerungen an Emerich Madách. Pes­ter Lloyd 1880. jan. 24. (24. sz.) 7. l. vissza

8.            Halász Gábor (szerk.): Madách Imre összes művei. II. k. Bp., 1942. 911. l. vissza

9.            Kónyi Manó (szerk.): Gróf Lónyay Menyhért ön­élet­raj­zi tö­re­dé­ke. Budapesti Szemle 1885. 42. k. 337–356. l. vissza

10.          Kónyi Manó (szerk.), i. m. 351. l. vissza

 

 

Vissza