Bevezetés



(Szeged, 2005. május 27.)

    „Ideje van a lemondásnak”. Hölgyeim és Uraim, kedves kolleginák és kol­légák! Nyolc év múltán, új gondolat helyett, ismét a prédikátor Sa­la­mon szavai jutottak eszembe, ami csalhatatlan jele az öregedésnek, le­mondásom egyik okának. A másikról, a politikai okról, egyelőre négy­szemközt adok számot: bárkinek, bármikor és bárhol.

    Húsz évesen sem értettem egyet a világ gerontokratikus beren­dez­ke­désével, furcsa lenne, ha éppen most, 55. születésnapom elmúltával vál­toztatnám meg a véleményemet, s kezdenék abban hinni, hogy az öre­geknek kell irányítaniuk a világot. Annál is inkább furcsa lenne, mert Madách sem hitt ebben, tanúság rá a falanszter szín, amely ol­va­sa­tomban, sok egyéb mellett, a gerontokratizmus kritikája.

    Úgy látszik, a politikai és egyházi vezetők néha még ma is hisznek ab­ban, hogy fél lábbal már a sírban kell megváltaniuk a világot; ez az ő dolguk, az ő szerencsétlenségük. (Tudom, van aki most felsóhajt ma­gá­ban, és azt mondja: „nemcsak az ő szerencsétlenségük, hanem mind­annyi­unké”.) A tudomány világa viszont a mi világunk.

    Életem során a tudományos élet sok nagyszerű idős képviselőjével is­merkedtem meg, akiktől sokat tanultam: Radó Györggyel, Szabó Ár­pád­dal, Mérei Ferenccel és másokkal. Volt aki félreállt, volt akit fél­re­ál­lítottak; közös ismérvük az volt, hogy idős korukban már nem töl­töt­tek be fontos pozíciót. Aztán találkoztam olyan öregekkel is, akik a he­lyü­kön maradtak, sőt az évek múltával még magasabb pozícióba ke­rül­tek. Ők többnyire megközelíthetetlenek voltak, szellemi leépülésük éve­ken, olykor évtizedeken át közbeszéd tárgya volt, mégsem fordult so­hasem elő, hogy visszavonultak volna. Azért köztük is volt, aki meg­ő­rizte szellemi frissességét, és megállta a helyét öregen, de itt már kö­ze­lebbi ismerőseim közül csak egy személyt tudok megnevezni, Sza­bol­csi Miklóst.

    Sokkal gyakrabban tapasztaltam azt, hogy az idősek, főképp ha ve­ze­tő beosztásba kerültek, ahelyett hogy segítették volna, inkább aka­dá­lyoz­ták a fiatalokat. Nem vagyunk egyformák. Mindig örömmel, érdek­lődéssel fogadtam, ha valaki a tévedéseimet kiigazította, de azt is tu­dom, hogy a legtöbb kutató számára ez egyáltalán nem természetes. Ko­rai kritikusaim félszeg magyarázkodása volt az első intő jel, amely (még 30 évesen) arra figyelmeztetett, hogy a magyar tudományos élet­ben valami nagyon nincs rendben. Ha nekem, a kezdőnek, csak sűrű bo­csánatkérések közepette meri megvallani valaki (aki egyébként 22 év múltán államtitkár lett), hogy mi a baja a könyvemmel, akkor ki mond­ja meg egy akadémikusnak, hogy butaság, amit gondol? Régóta tu­dom a választ: ma már senki. Emlékezetem szerint utoljára a 60-as évek­ben történt meg Magyarországon, hogy egy vezető aka­dé­mi­kus­nak, az akkori rendszer „kedvencének” a nézeteiről valaki leírta, és könyv­ben meg is jelentette lesújtó véleményét. (Novobátzky Károly volt az, aki A relativitás elmélete c. művének végén Jánossy Lajosról ír­ta meg szokatlanul kemény hangú bírálatát, nemes egyszerűséggel „ste­rilnek” nevezve Jánossy elméletét.)

    Változnak az idők. Ma már sem a Magyar Állami Operaházban, sem a Magyar Tudományos Akadémián nem lehet kifütyülni senkit. Ép­pen ezért komoly esélyünk van rá, hogy tévedéseink hosszú időre meg­határozzák az utánunk jövők gondolkodását. Időben kell tehát vissza­vonulni, más megoldás nincsen. 43 évesen, az I. Madách Szim­pó­zium szervezésének idején úgy éreztem, eljött az utolsó pillanat, ami­kor valamibe még belekezdhetek. Ez az utolsó pillanat így is elég hosszú­ra nyúlt.

    Visszavonulásom természetesen formális. Amíg erőm engedi, együtt leszek Önökkel és Madáchcsal, és segítem utódom munkáját is.


(Csesztve, 2005. szeptember 23.)

    Hölgyeim és uraim, kedves kolleginák és kollégák! Önök nem ér­zék­csa­lódás áldozatai; tavaszi bejelentésemnek megfelelően másnak kel­le­ne már a helyemen állnia, de erre eddig még nem került sor. Szeretném azon­ban remélni, hogy Önök mielőbb megtalálják utódomat. Addig is igyek­szem ellátni a feladatomat.

    Az elmúlt év, ha nem is volt sikertörténet, de összességében mégis sok­kal kedvezőbben alakult, mint amire az ország helyzete alapján szá­mítanunk lehetett. Rendezvényünknek idén először tavaszi ülés­szaka is volt, amelyet részben a sikerre, részben az előadók változatlanul nagy számára való tekintettel jövőre is érdemes megismételnünk.

    Kiadványaink közül kiemelném az Alsósztregovai síremlék tör­té­ne­tét, amely a második nyomdában készült könyvünk volt; méltó kül­a­lak­ja, illusztrációi a szerzőt, Horánszky Nándort dicsérik, aki elegendő tá­mogatást kapott a kiadványhoz. Madách Aladárnak immár a prózai írá­sai is olvashatók. A tavalyi szimpózium kötete mellett a Tragédia-be­mutatók újabb bibliográfiáját, néhány napja pedig Hans Thurn né­met Tragédia-fordítását vehettük kézbe. Remélhetőleg még idén nap­vi­lá­got lát Madách műveinek második kötete is. Emellett emléktáblát avat­tunk januárban Balassagyarmaton, a Bercsényi utca 8. sz. ház fa­lán, október 2-án pedig a Mikszáth Kálmán Társasággal közösen Szli­á­cson tesszük ugyanezt, Arany János és Madách együtt töltött napjait meg­örökítendő. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a vármegyeházán január óta szobát bérelünk, amelynek berendezése és gyűjteményünk el­he­lye­zé­se a végéhez közeledik, akkor úgy gondolom, idén is tűrhető évet zá­runk.

    Ugyanakkor azt is el kell mondanom, hogy pillanatnyilag súlyos lik­viditási gondokkal küszködünk. Ez magyarra fordítva annyit tesz: so­ha sem volt olyan kevés pénzünk, mint jelenleg, ugyanakkor so­ha­sem bízhattunk a jövőben annyira, mint éppen most: az ígéretek alap­ján másfél millióra számíthatunk. Ebből immár több mint nyolc­száz­e­zer forint az Önök áldozatos munkájának köszönhető, vagyis annak, hogy az adóbevallás idején évről évre több személyt sikerül az 1%-ot fel­ajánlók táborába csábítani. Folytatnunk kell tehát jövőre is mo­ne­tá­ris politikánkat, hiszen az APEH-re évről évre inkább, az ország más hi­vatalaira évről évre kevésbé számíthatunk.

    Valaha hosszasan kellett sorolnom támogatóinkat, idén ez a lista már meglehetősen szűk: fővédnökünk, a Szalézi Kollégium és délelőtti vendéglátónk, Csesztve Község Önkormányzata mellett az adójuk 1%-át felajánlók, az NKÖM és az NCA támogatta rendezvényünk őszi ülés­szakát, míg tavasszal a Szegedi Tudományegyetem és Szeged Vá­ros Önkormányzata nyújtott támogatást. Reméljük, hogy mind­annyi­uk­ra számíthatunk jövőre is.

Vissza