Andor Csaba
Ki kicsoda Madách leveleiben?
Madách levelezésének közzétételében az érdemi munka kb. kétharmad részét a névtár összeállítása jelenti. Az elmúlt közel három évben, részben főállású munkámmal összefüggésben, több ezer órát töltöttem olyan információk gyűjtésével, amelyek a névtár összeállítását is jelentős mértékben elősegítették. Így végig néztem többek között az OSZK-ban őrzött XIX. századi gyászjelentéseket, továbbá a Johannita Lovagrend Magyarországi Levéltárában (amely a Református Levéltár különgyűjteménye) őrzött Daróczy-hagyaték száznegyven doboznyi anyagát. Ezeket az információkat az anyakönyvi mikrofilmek anyagával és más forrásokkal kiegészítve, számos esetben sikerült néhány régi talányra megoldást találnom. Az alábbiakban ezekből adnék ízelítőt.
több is élt Pesten, köztük több ügyvéd is volt.
A levélben azonban egészen biztosan Kováchióczy Lászlóról van szó. Ez nem a
saját gyászjelentéséből derül ki, hanem Madách Jánosné, Keőfejeő Karolina
gyászjelentéséből, akinél mint az elhunyt nevelő apja szerepelt. Ő tehát
Madách nagynénjének, Madách Jánosné Keőfejeő Karolinának és testvéreinek a
nevelő apja volt, vagyis Madách unokatestvéreinek, Madách Sándornak, Bélának,
Karolinának és Erzsébetnek a (mostoha) nagyapja. Keőfejeő Karolina anyja, Hülff
Erzsébet ugyanis első férje halála után ismét férjhez ment. Mivel a
korábbiakban szinte semmit sem tudtunk arról, hogy a család két ága: id. Madách
Imre és öccse, Madách János, ill. leszármazottjaik között milyen kapcsolat volt,
így a név feloldása mindenesetre bizonyítja a kapcsolat létezését, Madách
tehát, legalábbis ezen az ágon, egészen biztosan ismerte unokatestvéreit is.
Egyébként más jele is van annak, hogy Nógrád megye elhagyása, ill. Madách
János második házasságkötése után sem szűnt meg a kapcsolat a fivérek között.
1823. okt. 11-én ugyanis id. Madách Imre és Majthényi
Anna Dabason voltak: ők a keresztszülei (Kováchióczy László és Hülff Erzsébet
mellett) Madách János és Keőfejeő Karolina Sándor László Imre névre keresztelt
(mivel Madách János első felesége, Guszman Jozefa 1821. nov. 25-én hunyt el,
ezért valószínűleg első) gyermekének. Alighanem örök talány marad, hogy az
ekkor tíz hónapos Madách Imrét magukkal vitték-e, vagy a dajka gondjaira bízva
otthon hagyták Alsósztregován?
Vitatott volt Madách testvéreinek a száma is. Úgy tűnik, most már bízvást kijelenthetjük, hogy id. Madách Imrének és Majthényi Annának kilenc gyermeke volt, sikerült ugyanis megtalálnom az elsőszülött Sándort a budavári plébániatemplom keresztelési ill. halálozási anyakönyvében. (Azt, hogy nem Madách Imre, hanem Madách Sándor volt az elsőszülött fiú, több forrásból is lehetett tudni, de jobbára olyan kéziratos forrásokból, amelyek megbízhatósága nem hasonlítható az anyakönyvekéhez: így a Daróczy-hagyatéknak a Madách családra vonatkozó anyagából, továbbá Nagy Iván főművének a kéziratából.) A mindössze másfél hónapig élt gyermeknek két szempontból van jelentősége: lélektanilag azért, mert Majthényi Annának ezután sorra négy lánya született, s csak 11 évvel első gyermekének halála után ismét fia, Imre. Másrészt családtörténeti szempontból is érdekes az adat, ugyanis ezek szerint 1811 végén, 1812 elején huzamosabb ideig Budán tartózkodott a házaspár, nem pedig Alsósztregován, ahol későbbi gyermekeik születtek.
Örök talánynak ígérkezett a feltehetően 1841. nov. 27-én, továbbá 1841. dec. 8-án Majthényi Annának írt levelekben szereplő öreg aszszony: „az öreg asszonyhoz kell mennem ki már négyszer küldött ide, hogy valami dolga van velem, ámbar tegnap elött is nála vóltam.” Ez a fontoskodó öreg hölgy, aki a jelek szerint Madách látogatását sűrűn elvárja, s akihez – úgy tűnik – Madách nem túl szívesen megy el, minden bizonnyal id. Majthényi László özvegye, Horváthy Johanna. Nevét a költő apja írta le egy levelében, s az ő jellemzése nagyon is illik arra a valakire, akitől Madách is óckodik: „Gyarmatra érkezvén estve, más nap Majthényi Lászlóné éppen midön írtam a’ szobába bé lépett, azt kiáltván, itt van é a’ kamarás, én nagy tisztelettel fogadtam, ’s az Ágyra minden betsülettel le ültettem, ott Házi Asszony helyet foglalván, szokása szerént sokat beszélt, a’ fija Andris ellen…” Azt, hogy más személy gyakorlatilag nem jöhet szóba, azzal indokolhatjuk, hogy a megnevezés (amely egyébként Madách Mária egyik levelében is azonos: öreg asszony) közeli (rokoni) kapcsolatra enged következtetni, a tartózkodási hely minden esetben Balassagyarmat, végül pedig Horváthy Johanna valóban igen öreg volt az említett levelek írásának idején (1755 körül született). Egyébként 1844-től már nem szerepel az „öreg asszony” a családi levelekben.
Madáchnál csupán egy helyen fordul elő az „öreg úr”: „Minap az öreg úr hívására páholyában vóltunk új kegyességeddel…” – írta 1838. dec. 25-én anyjának. Úgy gondolom, nem szükséges különösebben indokolnom, hogy itt is ugyanarról az „öreg úr”-ról van szó, akiről Madách Mária leveleiben több helyen olvashatunk, vagyis Madách sógorának apjáról (Madách Mária apósáról), id. Huszár Józsefről, aki Pesten élt, s aki a Madách családdal is szoros kapcsolatot tartott fenn haláláig; a szóban forgó páholy egyébként a Pesti Magyar Színház 1. emeleti 31. számú páholya volt, legalábbis az előző (első) évadban ott volt bérelt páholya az öreg úrnak. (Majthényi Anna még az 50-es évek elején is többször bíztatja unokáját, a Pesten nevelkedő Huszár Annát, hogy keresse fel nagyapját, vagyis id. Huszár Józsefet.)
Egy föltehetően 1828-ban Budáról írt levélben szerepel Fáni neve, éspedig érdekes kontextusban, amennyiben keresztanyja (a levelekben „néni”) és nővérei mellett neki küldi üdvözletét Madách Imre Sztregovára. Ha jobban megnézzük a családi levelezést, a kisgyermekkori (az 1820-as évek végéről származó) levelek között találunk egyet, amelynek aláírója Fany Massa, létezik továbbá egy olyan német nyelvű Majthényi Annának szóló levél, amelynek aláírója Fanny Szojka. A német névírási elvek alapján ez azt is jelentheti, hogy a levélíró egy Szojka családnevű férfi felesége. Valóban így is van: Szojka Sámuelné szül. Massa Franciska keresztelési adatait megtalálhatjuk a szécsényi katolikusok megfelelő anyakönyvében, s ugyanott egyik gyermekének keresztelésekor férjének neve is olvasható. Feltételezésem az volt, hogy Fanni Alsósztregován, a Madách nővérekkel együtt nevelkedhetett: erre vallott az is, hogy gyermekkori levelét együtt őrizték meg a Madách-testvérek leveleivel, ugyanezt látszott alátámasztani Madách ngyermekkori üdvözlete, végül pedig a már férjes asszonynak Majthényi Annához írt hálálkodó levele. Ha pedig így volt, akkor erre legvalószínűbben szüleinek korai halála adhatott magyarázatot. Sajnos az utóbbit nem sikerült igazolni: Szécsény katolikus anyakönyvében sem apjának, sem anyjának a halálozási adatát nem találtam meg az elvileg szóba jöhető időintervallumban. Érdekes módon Fanni házasságkötése sem szerepelt benne, jóllehet általában az volt a szokás, hogy a menyasszony születési helyén tartják az esküvőt, ráadásul, mint említettem, egy gyereke is ott született, sőt már jóval korábban, vélhetően nem sokkal a házasságkötése után Szécsényből keltezte Majthényi Annának írt levelét (ekkor még nem volt 16 éves sem, jóllehet már az asszony nevét használta!).
Az 1839 előtti levelekben szereplő „néni” is a régi talányok közé tartozott a közelmúltig. Ma már világos, hogy Madách keresztanyjáról, br. Czetvicz Antalné Simoncsich Antóniáról van szó, aki Alsósztregován (talán a Madách-kastélyban, bár erre nézve nincsen adatunk) élt, és ott is halt meg 1839 elején. Bizonyos értelemben az ő esetében is korábban tévedés áldozatai voltunk, amennyiben Madách Imre keresztelési anyakönyve alapján, az ottani latin névalak magyar megfelelője terjedt el: Czetvicz Antónia. (A német vagy latin névalak számos esetben okozhat bizonytalanságot. Itt csak arra utalnék, hogy amikor Madách Anna szerepel egy latin nyelven vezetett anyakönyvben, akkor az esetek egy részében Madách nővéréről, máskor azonban – pl. éppen Madách Anna gyerekeinek keresztanyjánál – Majthényi Annáról van szó.)
A rokonok és együttélő családtagok mellett más esetekben is sikerült kiderítenem egy-egy személy kilétét. Madách ügyvédjei közül Fekete László sokáig azért látszott problematikusnak, mert család- és utóneve egyaránt gyakori. Itt valóban megmutatkozott az előnye annak, hogy több százezer gyászjelentést néztem át, s a nógrádi elhunytaknál minden esetben megnéztem a gyászjelentés hátoldalát is, amely kb. az 1870-es évektől kezdődően egyre gyakrabban tartalmazott címzést. (Régen a gyászjelentést – ritka kivételektől eltekintve – általában nem tették külön borítékba: negyedrét hajtogatás után a hátoldalán megcímezték és felbélyegezték.) Így semmi kétségem sem lehetett afelől, hogy az a Fekete László, aki az ötvenes években még minden esetben Pestről küldte levelét Madáchnak, azonos a később Szalmatercsen élő Fekete Lászlóval, akinek sok más fontos személy mellett pl. Madách Károly gyászjelentését is elküldték.
Ismeretes, hogy Madách (egyik) balassagyarmati ügyvédje Bende István volt. Mivel Madách ügyvédje halálára is utal egyik levelében, így a balassagyarmati evangélikus halotti anyakönyvben nem volt nehéz megtalálni a szóban forgó ügyvédet. Annál problematikusabbnak bizonyult születésének kérdése. Balassagyarmaton ugyanis megkereszteltek egy Bende Istvánt 1807. aug. 26-án, egy másikat pedig 1818. aug. 13-án: előbbi Kiscsalomján, utóbbi Apátújfaluban született. Az ügyvéd azonban, ha hinni lehet a halotti anyakönyvnek, 40 éves korában halt meg, tehát még az utóbbi dátum is túlságosan korai. Emellett Nagykürtösön temették el (csakúgy, mint a feleségét), ami kürtösi származását valószínűsíti. Nos, a későbbiekben a Besztercebányai Levéltárban őrzött anyakönyvek adhatnak majd választ arra a kérdésre: mikor és hol született Bende István, és kik voltak a szülei.
Emlékezetes, hogy egyetlen fennmaradt börtönlevelét Madách Imre Jámbor László ügyvédnek írta; szerencsére az ő gyászjelentése is megtalálható az OSZK-ban. Az 1855. aug. 29-én Fekete Lászlónak írt levélben szerepelt Gyuracskay ügyvéd neve; neki is maradt fenn partecédulája.
Ismeretes, hogy két levelező partnere volt Madáchnak, akikről korábban semmit sem tudtunk: Beniczky Erzsi és Ludovic Rigoudaud. Az utóbbi változatlanul a talányok közé tartozik, jóllehet Bene Kálmán személyes közlése szerint neve előfordul a korabeli magyar lapok hirdetéseiben mint francia nyelvtanáré. Beniczky Erzsi személye azonban tisztázódott; igaz, gyászjelentése a K betűnél és a XX. században található.
Nagy talány a híres ifjúkori (1840) levélben a Lónyayéknál tartott bálon résztvevők névsora. A Sissányi-lányok főbb életrajzi adatait azonban sikerült tisztázni. Ismeretes, hogy egyikük az aradi vértanúk egyikének felesége volt (róla halálakor külön is megemlékezett Vay Sarolta), a többiekről azonban keveset lehet tudni.
Az alábbiakban az említett személyek főbb adatait sorolom fel, abban a rendben, ahogyan majd a levelezés kötet névtárában fognak szerepelni. A név után zárójelben előbb a vallás áll (kat. a római katolikusokat, ev. a lutheránusokat, ref. a kálvinistákat jelöli), majd a nemesi rang és előnév következik, hölgyeknél ez kiegészül az asszony névvel (nevekkel) és a házasságkötés(ek) időpontjával, végül pedig a szokásos módon a születés helye és időpontja, ill. a halálozás helye és időpontja szerepel. Ami a forrásokat illeti, SZ Szinnyei, NI Nagy Iván, GJ Gudenus János József főművét, MID–I. és MID–II. a Madách dokumentumköteteket, MOL a Magyar Országos Levéltárat, A az ott őrzött anyakönyvi mikrofilmeket, GY az OSZK-ban őrzött gyászjelentéseket, DH a Daróczy-hagyatékot, DH–GY az abban található gyászjelentéseket jelöli.
Bende István ([ev.] Nagykürtös?, 1819 körül–Balassagyarmat, 1859. okt. 7.): balassagyarmati ügyvéd, aki Madách Imrét és Majthényi Annát képviselte birtokügyekben (nagykürtösi származását valószínűsíti, hogy őt is, s ugyancsak Balassagyarmaton elhunyt feleségét is ott temették el).
Forrás: MID–I., II., MOL A 2600.
Beniczky Erzsébet (beniczei és micsinyei; fajkürthi és kolthai Kürthy Antalné; 1827 körül–Bp., 1913. szept. 11.): közelebbről nem ismert személy, aki Lisznyai Kálmán haldoklásáról tudósította Madách Imrét.
Forrás: DH–GY (Kürthy család).
Fekete László ([ev.] nagyváradi; 1817. jún. 27.–Szalmatercs, 1896. jún. 27.): köz- és váltóügyvéd, Madách barátja, aki a Pest környéki birtok- és pénzügyekkel foglalkozott az 1850-es években.
Forrás: GY [a gyászjelentés szerint születésnapján hunyt el].
Horváthy Johanna ([kat.] disznósi és horváthi; kesseleőkeői Majthényi Lászlóné; 1755 körül–Balassagyarmat, 1844. jan. 28.): Majthényi Anna másodunokatestvérének, báró Majthényi Antalnak az
anyja. A családi levelezésben (így pl. id. Madách Imre, Madách Imre és Madách Mária Majthényi Annához írt leveleiben) utalnak rá, többnyire az „öreg asszony” kifejezéssel; igyekeznek kerülni a vele való találkozást.
Forrás: GY, MOL A 276.
Huszár József, id. ([kat.] baráthi; Baráti, 1774. ápr. 1.–Pest, 1855. szept. 18.): Huszár József és Majláth Mária fia, Madách Mária apósa; a levelekben „öreg úr”.
Forrás: NI 5. 202., Nemesi Évkönyv 1935. 63., GY.
Hülff Erzsébet (Keőfejeő Józsefné, majd Kováchióczy Lászlóné; ?–1843 után): Madách Jánosné Keőfejeő Karolina anyja.
Forrás: GY (Kováchióczy Lászlóé).
Jámbor László ([ref.] 1817 körül–Bp., 1886. márc. 9.): Madách Imre ügyvédje.
Forrás: GY.
Kováchióczy László ([kat.] 1766 körül–Pest, 1843. nov. 22.): Pest vármegye hadi főadószedője, Madách Jánosné Keőfejeő Karolinának a nevelő apja.
Forrás: GY (saját és Keőfejeő Karolináé).
Madách Sándor ([kat.] Buda, 1811. dec. 30.–Buda, 1812. febr. 14.); id. Madách Imre és Majthényi Anna első gyermeke.
Forrás: Bp.–Budavár keresztelési és halotti anyakönyve (MOL A 14, A 18).
Massa Franciska ([kat.] Szojka Sámuelné; Szécsény, 1817. febr. 9.–?): Massa Alajos és Pechan Rozália lánya, a Madách testvérekkel együtt élő és valószínűleg a nővérekkel együtt nevelt lány lehetett. Madách leveleiben csak a keresztnevét említi; aláírása („Fany Massa”) egy 1828. nov. 5-én id. Madách Imrének írt francia nyelvű névnapi üdvözletén olvasható, amely ugyanabban az analektában található, amelyben más üdvözletek (pl. Madách Imre és Madách Anna ugyanezen a napon írt üdvözletei) is helyet kaptak.
Forrás: OSZK Kézirattára. Analekta 3856., Szécsény katolikus keresztelési anyakönyve (MOL A 393, A 394; az 1856. máj. 15-i keresztelési bejegyzés tartalmazza férje nevét), Andor Csaba (szerk.): Majthényi Anna levelezése. Bp., 2000. 41–42.
Simoncsich Antónia ([kat.] báró Czetvicz Antalné; 1780 körül–Alsósztregova, 1839. jan. 4.): Madách Imre keresztanyja, édesanyjának írt fiatalkori leveleinek végén mint „néni” szerepel, akinek gyakran üdvözletét küldi.
Forrás: Alsósztregova katolikus keresztelési és halálozási anyakönyve.
Sissányi Erzsébet (törökbecsei; 1844. máj. 1-től gróf Leiningen-Westerburg Károlyné, 1854. nov. 19-től bethleni gróf Bethlen Józsefné; Törökbecse, 1827. ápr. 26.–Bp., 1898. nov. 2.): Sissányi Miklós és Bekella Ilona lánya.
Forrás: GJ 2. 167., GY.
Sissányi Eufémia (törökbecsei; 1823 körül–Pest, 1843. júl. 18.): Sissányi Miklós és Bekella Ilona lánya.
Forrás: GY.
Sissányi Klára (törökbecsei; 1841. máj. 2-től felsőpulyai báró Rohonczy Lipótné; Pest, 1821. okt. 6.–Pest, 1861. aug. 22.): Sissányi Miklós és Bekella Ilona lánya.
Forrás: GJ 5. 178.
A továbbiakban néhány olyan esetet említenék, ahol a közhasznú lexikonok információinak ellentmondani látszanak az életrajzi adatok, ill. más lexikonok. Emlékezetes, hogy Görgeiék 1848. szept. 30-án kivégeztették Zichy Ödönt, akinek esetére Madách Károly utal egyik levelében. Nos, Nagy Iván könyvében két helyen is ír a Zichy családról, s mindkét leírása egyezik abban a tekintetben, hogy akit kivégeztek, az Zichy Eugen (magyarul Jenő) volt, nem pedig a testvére, Edmund (magyarul Ödön). S bizonyos értelemben neki volt igaza! Ezt nemcsak Gudenus könyve erősíti meg, amely szerint Zichy Edmund (Ödön) valójában 1894-ben halt meg, de Zichy Edmund gyászjelentése is. Hogy mi akkor a megoldás? Erre Ponori Thewrewk könyve adja meg a választ, aki – nyilván az érintettek tényleges névhasználatának ismeretében – Edmund neve mellett zárójelben Jenőt, Eugen neve mellett pedig zárójelben Ödönt adta meg. Vagyis eszerint Ödön és Eugen egy és ugyanazon személy, akit a Csepel-szigetnél kivégeztek.
Vitatható a lexikonszerkesztőknek az az eljárása, hogy pontos napot közölnek a halálozásnál olyan esetekben is, amikor éjszaka és tanúk nélkül hunyt el valaki, ill. amikor a gyászjelentésben éjfél szerepel. Az előbbire jó példa Madách levelezéséből Teleki László esete, akit reggel a szobájában halva találtak, de hogy éjfél előtt vagy éjfél után halt-e meg, arra nézve nem találtam megbízható adatot. Az utóbbira Jellačić lehet példa. Ilyen esetekben célszerűbb kötőjellel elválasztva mindkét szóba jöhető napot feltüntetni, s egy megjegyzésben magyarázni a bizonytalanság okát.
Ennél persze sokkal nagyobb hibákat is találunk a lexikonokban. Sokáig én is azt hittem, hogy Veres Szilárda (Rudnay Józsefné) születési helye a Magyar Életrajzi Lexikonban egyszerű elírás: ott ugyanis Kutasó helyett Kutas szerepel. (Az előbbi nógrádi, az utóbbi somogyi település.) Hiszen apja, Veres Pál Kutasón született, nyilván ott született a lánya is. Csakhogy Bér evangélikus keresztelési anyakönyvében patriaként Herencsény áll! Kénytelen voltam tehát ennek megfelelően módosítani a hölgy születési helyét, jóllehet tudomásom szerint az anyakönyvön kívül nincs más forrás, ami ezt támasztaná alá. Egyébként a Magyar Életrajzi Lexikon adatait, ahol csak lehetett, mellőztem, miután kiderült, hogy nemcsak a földrajzi nevekkel kapcsolatosan mutatkozik zavar a könyvben. Pl. Madách vívómesterének, Friedrich Ferencnek a halálozását illetően is egy évet tévedtek a szerkesztők, jóllehet az érintett gyászjelentésének igen sok példánya megvan az OSZK-ban.Nem Lisznyai Kálmán az egyetlen Madách nevesebb ismerősei között, akinek születése lexikonjainkban két évvel eltér a valóságostól. Szinnyei s nyomában sokan mások abszurd adatot közöltek gr. Dessewffy Emillel kapcsolatosan is, aki egyébként az MTA elnöke volt Madách akadémikussá választása idején, s ilyenformán Madách oklevelén is ott van az aláírása. A közkeletű 1814-es születési adat azért abszurd, mert maga Szinnyei említi, hogy Dessewffy Emil 1830-ban tiszteletbeli jegyző volt, márpedig 16 éves korban még főrangú fiatalokat sem ért ilyen megtiszteltetés. De ellentmond ennek a gyászjelentés is, amely szerint 1866. jan. 10-én, 54 éves korában hunyt el. A „helyes megfejtést” ezúttal Gudenus adja: Eperjes, 1812. febr. 16.
A híres embereknél maradva, érdekes módon megoszlik a magyar lexikonok véleménye arról is, hogy hol halt meg Görgei Artúr: Visegrádon vagy Budapesten? Nos, négy gyászjelentésének egyike sem ad erre nézve biztos támpontot, mivel azonban azok közül egyet Tállyán, hármat Budapesten kelteztek, s egyikben sincs szó a halott elszállításáról, ezért minden valószínűség szerint Budapesten halt meg.