Andor Csaba
|
Mohácsi Mária |
|
1998. január 21-én hosszú, súlyos betegség után elhunyt Mohácsi Mária (sokan még Fábián Jánosné néven ismerték őt), a leánykollégium korábbi igazgatónője, aki – amellett, hogy társaságunknak megalakulása óta tagja volt – az első három Madách Szimpóziumnak otthont adott.
Segítsége nélkül kétséges, hogy rendezvényeinket egyáltalán meg tudtuk volna-e tartani, hiszen amikor 1993 szeptemberében kiderült, hogy Csesztve infrastrukturális okokból nem megfelelő hely egy kétnapos rendezvényhez, Szügyben pedig, ahol az egyéb feltételek adottak voltak, nincs elegendő számú szálláslehetőség, akkor ő volt az, aki a segítségünkre sietett. A gyors segítség el is kélt, hiszen az utolsó pillanatban és minimális forrásból kellett megoldást találnunk Praznovszky Mihállyal. A következő évben már nem volt kérdéses, hogy a II. Madách Szimpózium helyszíne csakis a leánykollégium lehet.
Rendezvényeink mellett a kiadványaink megjelentetését is támogatta. A Fráter Erzsébet emlékezete első (s mindmáig sajnos egyetlen) kötetét a Fráter Erzsébet Alapítvány támogatásával adtuk ki, de emellett a kollégium diákjainak körében is gyűjtést szervezett a mielőbbi megjelenés érdekében. S támogatta volna – már nyugdíjasként, tehát magánszemélyként – a kiadvány második kötetét is; 1997 tavaszán, nem sokkal végzetes betegsége előtt, utolsó telefonbeszélgetésünk alkalmával ez is szóba került, sok más terv mellett. Utoljára éppen Erzsébet napon, 1997. november 19-én látogattam meg Őt az otthonában, itt, Balassagyarmaton.
Mohácsi Mária Dejtáron született (leánykori neve: Kremnicsán Mária volt) 1941. május 11-én. Az Egri Tanárképző Főiskola elvégzése után előbb általános iskolákban tanított, majd a városi úttörők vezetője lett. További pályája során a járási tanácsnál dolgozott, aztán a Balassagyarmati Városi Tanács művelődési, sport és egészségügyi társadalmi elnökhelyettese lett. Társaságunk tagjai már úgy ismerhették meg Őt mint a Fráter Erzsébet Középiskolai Leánykollégium igazgatónőjét.
A Madách Szimpóziumnak nem lehet feladata, hogy elhunyt tagjainak érdemeit kimerítően méltassa, hiszen teljes életútjukról általában nem is rendelkezünk elegendő információval. Mohácsi Mária pályájának is csupán két fontos eredményét emelném ki, azokat is az előttem ismeretlen részletek taglalása nélkül; utóbbi ugyanis a levéltárosokra váró feladat. Az egyik: Hollókő felvétele a világörökségbe, amelyben komoly kezdeményező szerepet vállalt. A másik: a balassagyarmati megyeháza visszaszerzése, amelyben szintén Ő volt a kezdeményező. Amikor évekkel ezelőtt először került szóba, hogy a leánykollégium egyházi irányítás alá kerül, akkor ő volt az, aki kezdeményezte, hogy az ingatlant csak azzal a feltétellel adja vissza a város, ha cserébe megkapja a vármegyeháza épületét. Kitartó fáradozása eredménnyel járt: még megérhette, hogy Balassagyarmat visszakapta azt az épületet, amelynek megszerzéséért korábban éveken át eredménytelenül tett lépéseket a város vezetősége. Ez a két cselekedete mindenképpen méltó arra, hogy emlékezetünkben megőrizzük őt és példamutató tenni akarását, amellyel a maguk idejében képtelennek látszó feladatokat is eredményesen megoldott.