Praznovszky Mihály
Madách Imre
országgyűlési beszédének
fogadtatása a korabeli sajtóban
A Madách-legendárium számtalan összetevőjét ismerjük immáron több mint évszázada. Ezek egy részének megváltoztatásáért hiába küzd a szakirodalom, bizony azok örökre úgy maradnak, ahogyan az emberek emlékezetében rögzültek. Némelyiket talán kár is lenne megváltoztatni, némelyik kijavítása nagyon is indokolt lenne.
Ilyen tévedéseket tartalmaz a politikus Madáchot bemutató fejezete az életműnek. Hemzsegnek a közhelyek és hemzsegnek a tévedések. Pedig Szabad György, Kerényi Ferenc, Krizsán László, Szabó Béla alapos tanulmányaikban éppen eleget hadakoztak ezek ellen. (Olykor ezen sorok írója is megpróbálkozott egy kardsuhintással, de hiába.)
Most sem teszünk mást e rövid forrásismertetés keretében, mint hogy felhívjuk a figyelmet arra, miként fogadta a közvélemény Madách országgyűlési beszédét 1861-ben. Nem szándékozunk most kitérni ennek történeti hátterére, de még csak a megválasztás eseményeire sem. Pusztán adatközlésre vállalkozunk ennek a fontos eseménynek a kapcsán. Fontosnak kell neveznünk, mert az egybehangzó vélemények szerint Madách megítélésében, későbbi kapcsolatainak alakulásában s így közvetve a Tragédia fogadtatásában is meghatározó volt ez az esemény. Azzal azonban számolnunk kell, hogy minden felhevült politikai állapotban, a pillanatnyi feszültség, a vállraemelés eufórikus hangulata hamar múlik, a napi szenzációt követi a másik. Főleg 1861-ben, amikor Madáchnak éppenhogy megadatott a megszólalás lehetősége, s máris feloszlatták a túl radikálisnak ígérkező magyar parlamentet. Így maradt tarsolyában több újabb hozzászólás, így nem tudta teljesíteni parlamenti megbízásait. A „mi lett volna, ha...” helytelen kérdése pusztán csak elméleti síkon végiggondolva, bizony nagyívű politikusi pályaívet rajzol fel elénk.
Ám maradjunk a realitásoknál. Éppen elég lelkesültség volt azokban is. Erre szoktuk idézni Szontagh Pál alkalmi versét, verses levelét, amelyet május 31-én Horpácsról küldött „lelke jobb felének” Pestre. Így szól:
Hosszú életin át
sok küzd kiderítni nevének
Néma
homályát, ám – csak kevesé a süker!
Honfiu, Bölcs, Művész – bátran törhetsz te Olympig –
Im, hármas koszorut tüz ma fejedre – hazád!
Ma tudjuk, hogy akkor még csak Szontagh ismerhette a Tragédiát, s ezért adta a politikus dicskoszorúja mellé a művész, az író örökzöld lombját is.
Maguk az események az alábbi eseményrend szerint követték egymást:
— április
6. Az országgyűlés megnyitása. Madách ott ül a 12 évi
szünet után
újraválasztott honatyák között
— április
17. Madáchot igazolják, megválasztása törvényes volt,
nincs akadálya
képviselői munkájának
— a májusi napokon Madách részt vesz az országgyűlés munkájában, figyelemmel követi a határozati és a felirati pártok vitáját
— május 28-án elmondja élete első parlamenti beszédét
— május
29-én az országos lapok foglalkoznak felszólalásával, s ezt
teszik még több
napon át
— június
5-én a végső szavazáson nemet mond a feliratra s igent
a
határozatra.
Madách a nagy izgalmakba kicsit belebetegedett. Érthető ez. Első közszereplés, figyelő szemek, politikai bátorság, a következetes magatartásnak esetleg hátrányos következményei lehetnek, érzi a helyzet politikai, sőt nyugodtan mondhatjuk történelmi súlyát, feszültségét.
Az első, a közvetlen hatásról ő maga számol be leghitelesebben május 29-én, édesanyjának írt levelében.
„Kedves jó Mamám!
Tegnap beszéltem az országgyűlésen tökéletes sikerrel, rendkívüli tetszés, taps között. A városban, kocsmákban, kávéházakban aznap csak erről beszéltek. Mindez pedig annál nehezebb volt, mert a tárgyat már két hétig csépelték, a publikum megunta még hallgatni is, s valami ujat találni kétszeres mesterség. Az ujságokat ma reggel, melyek megjelentek, elküldtem. Három külföldi német lapban is meg fog jelenni beszédem, s külön röpiratban magyarul és németül, majd ezekből küldök haza. Egészségemnek, az igaz, kicsit ártott, amennyiben bizony az izgatottságtól a szivverés erős lett...”
Majd így folytatja az utóiratban:
„Beszédem után minden nevezetesebb követ felkelt helyéről, hozzámjött kezet szoritani, gratulálni s valami fél fertályig a tanácskozás megszakadt. Beszédem közben barátim féltek, hogy rosszul leszek, oly rendkivül halvány voltam, mint mondják.”
Az újságok közül elsőként, május 29-én a Magyarország című napilap reagált a beszédre. A 3. lapon ez olvasható:
„Országgyűlés.
A nemzeti képviselőház XXXI. ülése május 28-án.
Zichy Antal után, ki a felirat mellett szólt, Madách Imre tartott közfigyelmet nyert jeles beszédet, melyet fentebb egész terjedelmében adunk. A határozatot védte”.
Maga a beszéd valóban ott olvasható teljes terjedelmében a lap 2–3. oldalán.
Ugyanezen a napon, tehát május 29-én a Magyar Sajtó így tudósította olvasóit:
„Országgyűlési tudósítások
...szólottak Deák Ferenc indítványa mellett Tolnay Károly, Zichy Antal és Eötvös Tamás, határozat mellett pedig Bónis Sámuel, Madách Imre, Bánó Miklós”, majd pár sorral lejjebb kiegészítették a hírt:
„Bónis Sámuel jeles szónoklatát legközelebb egész terjedelmében közlendjük, úgy szintén Madách Imre beszédét is, melyre annak érdekessége és újabb eszméi miatt előre figyelmeztetjük olvasóinkat...”Még ezen a napon egy harmadik újságban, a Sürgöny című lapban is megjelent a tudósítás Madách fellépéséről. Az első oldalon az országgyűlési beszámolóban ezt olvashatjuk:
„Madách Imre, az eddig fellépett ujonc-szónokok egyike, ki egy kissé elfogult vala ugyan, de beszéde szabatos, s nagy olvasottságot tanúsított. Különösen sikerült beszédének azon része, melyben megmutatá, hogy a magyar nemzet Szent Istvántól kezdve az európai civilisationak mindig előterén állott, s ezért ha a németek bennünket hálátlanoknak cimeznek, mivel civilisatiojukat egyedül nekik köszönhetjük, ez annyit tesz, mintha a kakas a maga kukorékolásának érdemet tulajdonitana”.
Május 30-án a Magyar Sajtó ígéretéhez híven teljes egészében közölte Madách beszédét. Június elsején ugyanezt tette a Sürgöny is. Június 2-án a Családi Kör című hetilap aktuális számában Országgyűlési napló címen egy mondatban említi a költőt: „mult hó 22-dike óta szóltak a határozat mellett... Madács Imre” (így!).
Ugyanezen a napon a Magyarország című lapban keretes hirdetés jelent meg az alábbi szöveggel: „A Magyarország kiadó-hivatalába külön kiadásban megjelent és kapható a magyar képviselőházban tartott jeles beszédek. Ára egy-egy példánynak füzve 10 ujkrajcár. Nagyobb megrendelések után 25% engedékkel szolgálunk”.
Ha elhisszük, hogy a hirdetés igazat szólt, akkor Madách beszéde füzetke formájában június 2-án jelent meg, a beszéd elhangzása után öt nappal, amiben semmi meglepő nincs, ismerve a nyomdák akkori teljesítményét.
Ezek a kettesével-hármasával egy füzetbe kiadott beszédek eltérő formátumúak és terjedelműek. A bennünket érdeklő 23 nyomtatott lap terjedelmű. Tartalmazza Tisza László május 25-én elmondott beszédét, gróf Széchenyi Dénes beszédét, amely május 27-én hangzott el, s végül Madách Imréét a 16–23. lapon.
Június 9-én jelent meg a Sürgöny 131. számában az utolsó utalás Madách beszédére, illetve arra a hatásra, amelyet ez a beszéd kiváltott. Írója Kákay Aranyos:
„A képviselőház legeredetibb jelenségei
egyike M a d á c h I m- r e. Szőke haj, szláv-jellegű arc,chinai lekonyuló hosszú bajúsz: de
magyar kebel; s európai miveltséggel táplált fő.
Szónoklata nem lángol, hanem csendes tűz, mely koronkint
egyet pattog; s akkor a legeredetibb ötlet, vagy egészen uj
zamatu phrasis, drastikus de nem rút kép pattan szét a meglepett s nevető
hallgatóság előtt. Ki beszédét elolvasta, látni fogja a különbséget közte s
tulajdonképi phrasis-faragók között; s ez az, hogy
az ő képei nem keresettek, hanem természetes formái eszméinek; s virágai nem
üresek, hanem rendesen egységes gondolatmagvat
tartalmazók. Ő is él inparlamentáris hasonlattal –
de elég tapintattal bír mintegy kikérni a ház bocsánatát ilyesmire – »egy kutya, csak más a nyakravalója” – s ilyen ötletért
meg is érdemli azt”.
Kákay Aranyos álnév Kecskeméthy Aurélt, a kor félelmetes hírű újságíróját takarta.
Erre a cikkre és magára a beszédre is reagált Károly öccse 1861. június 19-én kelt levelében Csesztvéről Pestre, az Arany Sas vendéglőbe címezve levelét. Így ír ebben:
„Kedves Imrém!
Ki nem mondhatom örömömet, midőn Kovács Ferinek, testvérjéhez Kovács Sándorhoz irott leveléből leg először olvastam a' határozat tárgyában tartott beszéded hatását, ugyan olly nagy hatást tett az itt e' vidéken is mikor a' lapokban olvastuk, még most is egy fö tárgya az a' beszédeknek; – olvastad e a' Sürgönybe leirásodat? ha nem olvastad vólna úgy olvasd el, egy számba vagy te, Nyári és Besze caracterisálva, a' melly ugyan igen szép és hizelgö, de azért még is bosszantó annyiból, hogy világossan tótnak mond, mert a' mint külsödet leirja „chinai lekonyúló bajúsz, szöke szláv jellegü arcz, de magyar kebel ezen de magyar kebel által szerintem világossan azt pretendálja, hogy tót vagy, mert máskép miért tenné ezt oda, ezt mondhatom aprehendálom, vagy szerinte minden szőke, szláv jellegű arcz [...]”
Az országgyűlési beszéd visszhangja közvetett formában, de viszsza-visszatér a következő esztendőkben. Bizonyára a véletlen egybeesés játéka, hogy 1862 januárjában Az Ország Tükre lap sorozatá-ban, amely a feloszlatott országgyűlés tagjainak arcképét közölte, január 15-én Orczy Béla, Bartakovics Béla, Jámbor Pál, Somsich Pál, Keglevich Béla mellett Madáché jelent meg. Mondjuk, véletlen, de pontosan egybeesett a Tragédia megjelenésével, amelyet jelenlegi ismereteink január 12-re tesznek. Így az országgyűlési szerepvállalás következtében a művel együtt a képmása is eljutott az olvasókhoz, akik egyébként is felcsigázva várták a titok megfejtését; ki a beharangozott mű szerzője, akinek nevét addig homály fedte.
S közvetve-közvetlenül ott vannak az utalások az 1861. évi országgyűlési szereplésére a gyászhírt közreadó tudósításokban 1864 szomorú októberében.
A Honban, Jókai lapjában magától Jókaitól jelent meg a rövid nekrológ ezekkel a sorokkal: „Madách Imre azon nagy tehetségek közé tartozott, akik miután erejük egész nagyságában meg mutatták magukat legelső feltünésök alkalmával, onnan egyszerre letüntek, a kortársakra hagyva a fájdalmas tépelődést; mivé lehettek volna egykor?”
A Magyar Sajtó névtelen nekrológ írója október 10-én már meg is nevezi ezt a szereplését: „Mennyire meg tudta nyerni honfitársai bizalmát, tanusitja az 1861-dik év, midőn Nógrádmegye balassagyarmati kerülete országgyűlési képviselőjévé választotta.” Majd így folytatja: „Madách Imre a mozgalmas 1861-dik évben lépett ki ho-mályából egyszerre a dicsőség fénykörébe. Készen, s lelki hatalma teljes fegyverzetében, termett elő, mint Minerva Jupiter fejéből.
Egyszerre két mezőn tünt fel: az országgyülésen, mint a határozati párt egyik legtisztább jellemű s legtájékozottabb, legképzettebb tagja; s az irodalomban, mint ritka széles látkörü költő, kiben a képzelem ereje csodálatosan egyesül a reflexió erejével.
Az országgyülésen, a határozati párt részéről, ő és már szintén elhunyt fiatal pályatársa, Terényi Lajos, mondották a legkerekebb s nyomatékosabb beszédet. Beszéde esemény volt”.
Október 15-én a Pesti Hölgy Divatlap tudósítója ezzel a közvetlen kérdéssel a megszokott csevegési stílusában, de a gyász hangján fordul hölgyolvasóihoz: „Ismerik Önök az Ember tragédiája világhirüvé lett költőjét Madách Imrét, kinek szózatos ajkai a képviselőházban oly remek beszédet mondottak, hogy ellenfelei is hódoló elismeréssel járultak hozzá kezet szoritani?”
A végére egy további s fontos megjegyzés. Madách beszédét mint forrást, ismerjük jól. Magából az említett hírlapi közleményekből, a kis füzetből, majd a Halász Gábor-féle összesből vagy legutóbb Szigethy Gábor összeállításából a Gondolkodó Magyarok című sorozatban. És mégis azt mondhatjuk, hogy ezek nem pontos szövegek. Ugyanis ezek mind szerkesztett változatok, itt-ott rövidítve, az élő beszéd fordulatait rendbe téve, az egyenetleségeket simává téve. A pontos, hiteles és teljes szöveg is megvan. Megjelent 1861-ben az Országgyűlési Naplóban, amelyet Hajnik Károly szerkesztett. Ebből tudjuk, hogy a beszédet május 28-án délelőtt tíz órakor mondta el. Érdemes végül semmi mást, csak a közbeszólásokat idézni, amelyeket a jegyzőkönyv pontosan rögzített. Ezekből aztán valóban kiderül, a siker nagy volt és osztatlan. Harmincnyolcszor szakította meg beszédét a képviselők tetszésnyilvánítása. Tizenötször kiáltották közbe, hogy helyes, nyolcszor hangzott el az úgy van!, közhelyeslés három ízben, igaz felkiáltás négyszer, köztetszés, taps kétszer hangzott fel. Tetszés egyszer, zajos tetszés egyszer, derültség háromszor hangzott fel a teremben a gyorsírók pontos feljegyzései alapján.
Végén pedig, az utolsó mondata után ez áll zárójelben: „közhelyeslés, tetszés, taps, zajos éljenzés.”
Végül Madách két gondolatával fejezem be, amelyeket az eredeti szövegből idézünk, s amelyek nem minden intelem nélkül, ma is örök érvényűek. Beszéde elején így fogalmaz: „...országokat nem intézményeik jósága, de a polgárerény tartja fel...”
Beszédében azt igazolja, hogy mi mindig Európa meghatározó népe, nemzete voltunk, fejlődésünk, civilizációnk egyenértékű volt Európa fejlett országaival, s így azt mondja, hogy igazi „hévmérője a civilizatiónak a politikai érettség és szabadság, s e tekintetben önérzettel kérdhetjük Európa népeit, kérdhetjük szétzilált szerencsétlen szomszédainkat, kiknek szivből kivánjuk állapotaik javulását: ki állt századról századra elébb mint mi, s ki áll jelenleg is jogban és érzelemben erősben nálunk, ha szerencsében s anyagi erőben nem is.”
(Adatközlésünk
mutatvány a készülő forrságyűjteményünkből: Madách Imre napjai a magyar irodalomban
1861–1864.