Győrffy Miklós
Elkallódott Madách–Kossuth vita
(Egy felfedezés anatómiája)
Előadásomra az alkalmat jelen szimpóziumunk kitűzött témaköre, a „politikus Madách” adja, egyben a magyarázatot is. Erre vettem elő egy idestova negyvenéves kutatási eredményemet, hogy ezúttal új szempontból nézzek szembe vele. Attól, hogy akár a fonal ismerős talál lenni, aligha kell tartanom: örülnék, ha valakiben motoszkálna róla valami.
Kutatásom kiindulópontja boldog emlékezetű Barta János professzorom örökérvényű monográfiájában [Madách Imre, Franklin Társulat, é. n. (1942)] a szerzőnek egy Szontagh Pálhoz intézett 1844 tavaszi leveléből idézett mondata szolgál, amely tudtul adja, „Én a telek-díj elleni agitátiót már meg kezdtem...” (i. m. 33.). Én akkor se a telekdíjról, se az ellene folyó agitációról nem tudtam. Ha kellőképp tájékozott vagyok, hallhattam-tudhattam volna, mert – mint utóbb kiderült – Viszota Gyula már 1930-ban sajtó alá rendezte a Gróf Széchenyi István írói és hírlapi vitája Kossuth Lajossal c. kiadványát, terjedelmes bevezetéssel a Történelmi Társulat „Magyarország Újabbkori Történetének Forrásai” c. sorozatban.
Akkor azonban már túl voltam legjelentősebb felfedezésem, a teljes Madách–Lónyay levelezés közzétételén. S ezekből a levelekből kiindulva – Viszotáról nem is álmodva – bukkantam olyan nyomokra, amelyek alapján új Madách-eredményeket reméltem.
Igazán nem kívánok Viszota Gyulának – félszázaddal halála után – dicsfényt vonni a feje köré. Derék történész és irodalomtörténész volt. 59 évesen írta meg idézett munkáját, miközben a kultuszminisztérium középiskolai főosztályát vezette. Ez a kötet hozta meg számára akadémia rendes tagságát. További fontos forráskiadások fűződnek nevéhez.
Amint mondom: a Lónyay Menyhérthez intézett Madách-levelek igazítottak útba. 1844 májusában írónk így mutatja be napi foglalatosságait kedves Menyusának:
„Olvasás 's irás töltik azt, előkészűlet mind kettő 's azért többnyire komoly foglalatú, azonban viditásul nem hanyagolom el egészen a' szépirodalmat is, eddig ugyan egy nemben sem tettem valami figyelemre méltót, sőt ollyat sem mi alá nevemet irni tartottam vólna érdemesnek Társalkodói czikkemen kivűl, de reménylem lesz idő melly meg termi gyümölcsét. Egy színművem van készen de nem színi hatásra számitott, most irok egyet hatásra számitva, ha ez utóbbit el játszatom a' nyáron, az elsőt is ugyan akkor adom ki – sikerét megmutatja a következés.” (Betűhív közlés: It 1962. évf. 100.)
Ennek nyomán, a „datum ante quem” birtokában, nem is sok keresgélés után ráakadtam a Társalkodó c. hetilapban. a Széchenyi alapította Jelenkor melléklapjában a „Szózat törvényhatóságainkhoz a Telekdij ügyében” c. vitacikkre (id. lap 1844. 3l. sz.). Ezt a magát „encyklopédiai”-nak nevező hetilapot ezekben az években – már negyedik esztendeje – Helmeczy Mihály szerkesztette.
A következő önbírálati sorokban kifejezett gondolat érezhetőleg közel áll az író lelkéhez, akár megingathatatlan hivatástudata kifejezéseként is számon tarthatjuk, hisz néhány év elteltével versben is újrafogalmazta:
[...] kínos érzés bánt [...]
Látva életemnek hogy felét leéltem,
S amit méltó lenne örökös betűkkel
Feljegyezni, eddig még semmit sem tettem.
(Éjféli gondolatok)
És méltassuk figyelemre a levélbeli idézet még egy további, a szerző műveire vonatkozó részletét is. Drámai munkái időrendjének pontosításához – címemlítés híján – alig visz közelebb, az mégiscsak világos belőle, hogy Madách Társalkodó-beli cikkét többre becsüli néhány korábban elkészült színpadi művénél és többszáz – részben kinyomtatott – versénél. A nyomdafesték tehát nem elég ok a felértékelésére.
A tulajdonképpeni mondanivalónk magáról a cikk anyagáról beszélne, de nem kívánom részleteiben bemutatni. Az itt fárasztó lenne, elég sok magyarázatot is igényelne. Szövegének hiánytalan felolvasása mintegy 24–25 percet foglalna le időnkből. Elégedjünk meg a legszükségesebbekkel.
A telekdíj kifejezést hiába keressük szókészletünk értelmező táraiban, közhasznú kézikönyvekben, hiszen köznyelvünknek nem tagja. Széchenyi a szülőatyja a nyelvi formának és a mögötte álló társadalminak szánt mozgalomnak is. Igazában telek- , ill. földadó az, amiről szó van, összegszerűen évi két garasról holdankint. Az elnevezésnél az volt a legfőbb követelmény, hogy ne szerepeljen benne a roppant népszerűtlen „adó” megjelölés. Az elérendő legfontosabb cél viszont a közteherviselés bevezetése volt: ezt ui. mindenki egyformán fizette volna. Egyet is értett vele – egy idő után – minden ellenzéki képviselet. Széchenyi mindezt még bizonyos felveendő kölcsönnel is meg szerette volna támogatni a nemzetgazdaság felvirágoztatására. Madách lényegében ezzel szemben fejezi ki kétségeit négy pontba rendezve, s a maga korához képest is kissé elavult jogásznyelven írt cikkében így összegzi véleményét: „Házi adó minden áron, Telekdij sehogy” (It 1962. évf. 154–56.).
Birtokunkban van tehát egy „új” Madách-cikk. Ha a Társalkodó 1844-es évfolyamában odább lapozunk, alig egy hónapot kell haladnunk, hogy további Madách-írásra akadjunk (id. lap 38. sz.). Figyelmeztet rá különben az imént idézett Lónyaynak címzett levél vége is: „A P. hírlap czáfolatára viszont czáfolatot irtam nehány új okkal a' telekdíj ellen, reménylem Helmeci nem sokára közleni fogja.” (It 1959.évf. 101.) Ebből már arról is értesülünk, hogy a „Még egyszer a telekdijról” a korábbi ügy folytatásaként vitát jelent. Egy halvány utalás a „Szózat...”-ban is előfordult („Kossuth szerint is'”), itt pontosan megnevezi a vitapartnereket: Széchenyit, Kossuthot, sőt „bizonyos politikai forma” lap glosszaírójára is utal.
Ennek az „ellen-cáfolat”-nak elég a keretét ismernünk. Ezzel indul:
„Küzdeni szép olly férfival, ki által győzetni is több dicsőség mint győzni gyáván. Tisztelettel tehát, de örömest lépek védelmül a küzdhelyre, mellyen a' P. H. szerkesztője előbbi értekezésem egyik részét kiragadván, elmezavarral vádolt.” (It 1962. évf. l57.) –
És ezzel fejezi be:
Vannak példák, hogy nagy férfiak, hoszszu fáradalmak eredvényeit [...] egy percz alatt a' semmiség örvényébe akartak sujtani. Nekünk vigyázni kell, hogy ezt ne tehessék, ők alkottak, mi megtartjuk teremtésöket. Illy férfiaktól birunk más terveket is hypothekalis bankra. (id. lap 158.)
Ahogy a fenti futó utalásból is sejthető, nem egyedül az „ellen-cáfolat”-ot kiváltó írás foglalkozik Madách „Szózat...”-ával, hanem egy másik is. Mégpedig tüneményes sietséggel (az április 18-án megjelenő cikkre 20-án!). Íme a Nemzeti Ujság glosszája:
„Társalkodó (f. é. 31ik sz.) Egy czikket közöl »S z ó z a t t ö r-
v é n y h a t ó s á g a i n k h o z a T e l e k d i j ü g y é b e n« czim
alatt: mellyben bizonyos M a d á c h Imre a telekdij ellen kél ki. Miután a
czikkben semmi ollyas nincs, a mi eddig már megczáfolva nem volna, vagy ha
nincs czáfolást érdemelne, elégnek véljük csak végszavait idézni fel, mi sem
több sem kevesebb mint: »H á z i a d ó m i n d e n á r o n, T e l e k d i
j s e h o g y.« Auch gut... Kill' emandeat' em politicians!... Oliver.”
(id. lap 157.)
[Mai angolsággal: Kill them and eat them, politicians! (Öljétek meg és egyétek őket, politikusok)]
A közlő lapot Kultsár István özvegye tartja fenn, konzervatív és ultrakatolikus szellemben. Oliver álneve mögött pedig Illucz Oláh János (1817–75) rejtezik, aki a következő esztendőben szerkesztővé emelkedik.
Erre a nehezen minősíthető glosszára Madách elég epésen válaszol:
„Emliti czikkemet bizonyos politikai forma lap is, melly »korszerütlen korkérdéseiről« ismeretes: hálával tartozom neki, hogy azt a' közvéleményben gáncsa által emelte. Emlitett lap régi kiváltsága már: m e g n e m c z á f o l t a t n i: nem, mert igen sokat, de, mert semmit sem mond: különben nem tartanám méltatlannak vele sikra szállni, hisz mindketten közlegények vagyunk a' politikában.” (It 1962. évf. 158–59.)
Most már tulajdonképp minden szereplővel tisztában vagyunk. Kizárólag a vitapartner szövege és annak megjelenési helye ismeretlen még, de azt előre tudjuk: 1844. ápr. 18. és május 16. között kellett válasznak érkeznie.
Dehát igazában kivel is vitatkozik Madách? Indító hozzászólását „törvényhatóságaink”-hoz címezte. Itt az illetékes hivatal – ha hozzáértő személyt kért föl – talán Széchenyi Istvánt kéri a válasz megadására. Hiszen ő dolgozta ki a telekdíjas „mozgalom” stratégiáját: a Jelenkor 1843 utolsó hét hónapjában (jún. 8.–dec. 24.) folyamatosan terjeszti elő elgondolásait, s magával vitatkozva előre próbálja viszszaverni az esetleg felhozható ellenvetéseket, egy ideig „Adó”, majd „Két garas” címmel. (Utóbb különnyomatként önálló kötetben jelenik meg március-áprilisban az egész együtt.) – Madách mindenestül pártolja, sőt harcosan védelmezi az adóelvet, de ugyanilyen teljességgel elveti a hozzákapcsolt kölcsön tervét. Valójában csak Széchenyivel szállhat szembe, akinek érveit egészében a talán áprilisban kézhez vett kötetből tanulmányozhatta részleteiben. – Mégis – amint „ellen-cáfolat”-ának indításából értesülünk majd – Kossuthtól kap választ Kivetés és kezelés c. vezércikke c. pontjában. Igazában ez a szöveg is csak igen sok jóakarattal minősíthető feleletnek, hisz Madách ellenvetéseinek kizárólag egyetlen pontjára – a kölcsön ellenőrzésére – tér ki.
Hogy Kossuth szövegére rátaláljak, legrövidebb útnak a szerző munkáinak összkiadásbeli átvizsgálását ítéltem. Elég kiterjedt keresgélés alapján tapasztalnom kellett, hogy még ma is – hát még akkori kutatásaim idején! – hiányzik a későbbi kormányzó 1840 és 48 közé eső hírlapi cikkeinek összegyűjtése és közrebocsátása. Nem akarok hosszabban beszélni a Kossuth-kiadásokról. Az egyetlen esély a Kossuth Ferenc sajtó alá rendezésében megjelent Kossuth Lajos Hirlapi cikkei c. kétkötetes gyűjteményben adódhatott volna. Van is benne egy Telekdij c. fejezet (i. m. 260–68.), de ahhoz Viszota-felkészültség kellett volna, hogy darabunk belekerüljön.
Mivel semmihez se jutottam, így kerültem – logikus gondolatmenettel – Viszota Gyula korábban idézett összeállításához. Hisz ő csakugyan Széchenyi és Kossuth együttes cikkeit gyűjti egybe, mégpedig úgy, hogy az én keresett 1844-es évem sem hiányzik belőle. S valóban, nála találtam rá – utólag – anyagom egy részére, egyebek közt a Kossuth-válasz szövegére és PH-beli helyére (máj. 2.).
Valóban – ahogy Madách indignálódva panaszolta – Kossuth fogalomzavarral vádolja a Társalkodó 31. számának „értekezőjé”-t. Mert a PH feje az előtte nyilván ismeretlen Madách nevét le nem írja. (Ezért is nehéz lett volna a lapban megtalálni a keresett választ.) Az „értekező” kifogásaiban ui. „kormány-jótállás” fordul elő ott, ahol csak a törvényhozásé, tehát az országgyűlésé volna helyénvaló (id. PH-szám). Csakis ennek vannak meg a kölcsönművelethez a megfelelő szervezetei.
Az ismertetésünk tárgyát adó kérdésnyaláb ma már szaktörténészek túlnyomó többsége előtt sem ismert téma, rég kikerült a tanulmányozást érdemlő problémák köréből (a Hóman–Szekfű is mint a közteherviselés bevezetésének sikertelen kísérletéről tesz róla említést: Magyar történet V. 330–31.). Azzal, hogy a Képviselőház a 100 milliós fejlesztési kölcsöntőkét három évre korlátozva 10 millióra faragta le, végül pedig a főrendek évenkinti egy-egy millióban szavazták meg, az üdvös terv még elindulni sem volt képes. A közteherviselést majd az l848. VII. tc. oldotta meg, a fél évtizeddel korábbi erőfeszítések elégtelennek bizonyultak. Madách is ehhez a kudarchoz segítette közelebb az eredményesnek ígérkező kezdeményezést. A „vita” – amennyiben az – földerítésével árnyaltabban ítélhetjük meg Madách politikai nézeteit az 1840-es évtized derekán. S két telekdíjas cikkének közzétételével – négy évtizede – legkorábbi (1844. ápr.–máj.) ilyennemű írásait mutathattuk fel (vö. It 1962. évf. 154– 58.), hisz a Halász-összkiadás csak június végéről hoz hírlapi cikket (i. m. II. 607–55.). Ilyenformán bő negyedszázadig ezek a cikkek számítottak Madách legkorábbi hírlapi megnyilatkozásainak. – Azóta megváltozott a helyzet: 1984-ben – jó évtizede – Praznovszky Mihály, a PIM jelenlegi főigazgatója két 1843-as tudósítást – egy fél júniusit és egy szeptemberit – mutatott be „A PH Nógrád megyei tudósítói” c. közleményében (in Madách és Nógrád a reformkorban, Salgótarján, 1984.).
Milyen általános, elraktározható tanulságot vonhatunk le ebből az anatomizálásból?
Eszembe jut Szilágyi János György – akkori adjunktus, későbbi egyetemi tanár, Kossuth-díjas – egy előadásbeli példázata. Valaki – Szilágyi személyes ismeretségi alapon pontosan idézte nevét – elkezdett kutatni a magyar és a sumír nyelv rokonságának földerítésére. Mind mélyebben bonyolódott a kérdés útvesztőibe, végül harminc év verejtékes munkája után kénytelen volt tevékenysége eredményét levonni: a két nyelv között a világon semmi kapcsolat – még kevésbé: rokoni összefüggés – nem mutatható ki! Tulajdonképp ez is fontos tudnivaló – hangsúlyozta Szilágyi –, legalább tisztába jöttünk vele, hogy ezzel a kérdéssel senkinek nem érdemes foglalkoznia később sem, hisz eredményre aligha számíthat. (Ellenvélemény – természetesen – mindig fölmerülhet...) De három évtized kutatómunkájának ez az eredmény mégis elkeserítően sovány!
Vagyis – mint az élet minden más területén is – a kutatásban is a legfontosabb, egyszerűen nélkülözhetetlen tényező a s z e r e n c s e !
Több szerencsével nekem is jóval kevesebb munka is elég lett volna ehhez a nem nagy eredményhez.