Bevezetõ
A kapcsolatok nem az ENSZ-ben köttetnek. Hölgyeim és Uraim, tisztelt kolleginák és kollégák, kedves vendégeink. Az iménti mondat tavaly ilyenkor jutott eszembe, amikor dr. Vladimír Siváîek úr, a Kékkõi Járási Múzeum igazgatója Alsósztregován felajánlotta az idei szimpózium helyszínéül a Madách-kastélyt. S jóllehet a kastély felújítása még nem fejezõdött be, most mégis lehetõségünk nyílik majd arra, hogy a rendezvény egyik ülésszakát Szlovákiában, a kékkői várban tartsuk.
Régi felvidéki anyakönyvek tanulmányozása során mindig is az volt a benyomásom, hogy a társadalmi kapcsolatok szintje és erõssége (miként erre Ádám is utal a falanszter színben) fordított arányban áll egymással, sõt, egy közelebbrõl nehezen meghatározható s történelmileg változó szinten az utóbbi akár elõjelet is válthat. Aki már látott ilyen anyakönyveket, az tanúsíthatja: a házasságkötésekbõl, gyermekáldásból arra lehet következtetni, hogy alacsony szinten hagyományosan megvolt az a konszenzus, amelyrõl a „magas politika” alakítói jobb esetben csak ábrándoztak, rosszabb esetben viszont a felszámolására törekedtek. Most bebizonyosodott, hogy a társadalmi kapcsolatoknak azon a közbülsõ szintjén is lehetséges az együttmûködés, amelyet a Madách Szimpózium képvisel.
Az elmúlt egy év örömteli és szomorú tapasztalatokkal is gazdagította a szimpózium szervezõit. Az utóbbival kezdve: ismét bebizonyosodott, hogy egy-két évvel korábban kellett volna megtartanunk elsõ összejövetelünket. Tavaly Radó Györgytõl, idén Horváth Károlytól kellett végsõ búcsút vennünk. Ha személyesen idõs koruk miatt nem is vehettek részt a tanácskozásainkon, szakmailag annál inkább segítették a szimpóziumokat, amíg csak tehették; immár errõl a segítségrõl is le kell mondanunk. Mint ahogy arról is, hogy személyes vitáiknak, amelyek számos részterületen elõbbre vihették volna a Madách-kutatást, tanúi legyünk.
Az I. Madách
Szimpózium kötetét sem adhattuk át Horváth Károlynak, társaságunk tiszteletbeli
alelnökének, jóllehet a nyomtatás még az
Õ életében megkezdõdött.
Az idei év még egy tragédiát tartogatott:
szeptember 4-én elhunyt Leblancné Kelemen Mária. Vele a jelenlévõk közül is
többen találkozhattak az I. Madách Szimpóziumon, s tavaly csupán egy
spanyolországi utazás akadályozta meg õt abban, hogy ismét velünk legyen.
Júniusban, a füredi szívkórházban találkoztam vele utoljára, s ott adtam át neki
társaságunk elsõ kiadványát is.
„Habent sua fata libellei.” Nos, ennek a könyvnek is megvolt a maga sorsa: a teljes nyomdai elõkészítéstõl számítva másfél évig kellett várnunk a megjelenésére. Az I. Madách Szimpózium bevezetõjében azt mondtam: „Az ötletet egyébként az adta a Madách Szimpóziumhoz, hogy mindig is szívesen vettem volna részt egy ilyen konferencián. Aztán egyszer felébredt bennem a gyanú: lehet, hogy úgy halok meg, hogy soha nem voltam ilyen tanácskozáson. Egy ilyen gondolat után csak két dolgot lehet tenni: tovább ábrándozni arról, hogy milyen szép is volna egy Madách Szimpózium, vagy csinálni egyet.” Nos, pontosan ugyanez állt a könyv megjelentetésére is. Lehetett volna még várni, ki tudja meddig arra, hogy egy kiadó fantáziát lásson a megjelentetésében. Vagy lemondva errõl az elegáns megoldásról, különbözõ nyomdai árajánlatokat kérni, majd véget nem érõ – s tapasztalatom szerint egyenesen kilátástalan – gyûjtésbe kezdeni, amelynek az eredménye – ismét csak az I. Madách Szimpóziumon említett hasonlattal élve – aligha lehetett volna más, mint az eleai Zénón aporiájában Akhilleusz próbálkozása: mire megszereztük volna a szükséges támogatást, addigra éppen a duplájára nõtt volna a nyomdai költség. Tavaly õsszel egy gyors extrapoláció azt az eredményt adta, hogy ilyen módon semmi esélyünk sincs; az egyetlen dolog, amit a könyv megjelentetése érdekében eredményesen tehetünk: keresni az alkalmat, s amint kedvezõ lehetõség kínálkozik, odaállni a nyomdagép mellé.
Szerencsére nem
kellett sokáig várnunk; év elején egy régi kedves ismerõsöm, dr. Nagy Sándor,
a József Attila Tudományegyetem Pedagógiai Tanszékének vezetõje felajánlotta:
utazzunk Szegedre, s a tanszék digitális gyorsnyomtatóján végezzük el a
sokszorosítást. Most már majdnem minden adva volt, csupán néhány tízezer darab
üres papírlapra lett volna szükségünk. Eleinte a honi papírgyárak
megkörnyékezésével kísérleteztünk, de rövidesen be kellett látnunk: a mai
gazda-
sági helyzetben a
papírgyárak nem lehetnek olyan nagyvonalúak, mint
az egyetemi tanszékek. A papírt tehát kénytelenek voltunk kiskereskedelmi
áron beszerezni. Az elõkészületeket, majd a Szegeden folyó munkálatokat
Tarjányi Eszter, Török János, Szerencsés György és Bene Kálmán segítették. Bene
Kálmánnak köszönhetõen a Juhász Gyula Tanárképzõ Fõiskolán a kötés is hamarosan
elkészült. Ekkorra azonban már összegyûlt némi támogatás, amely lehetõvé tette,
hogy a példányok újrakötését egy profi kiadóra bízzuk. Végülis Láng Józsefnek
és az Argumentum Kiadónak köszönhetõ az az okkersárga köntös, amelyben július
11-én kiadványunk 340 példánya napvilágot látott.
A könyv elsõ 16 példányát nyomban át is adtuk az Országos Széchényi Könyvtárnak, amelynek ISBN Irodája – talán abban a reményben, hogy a „Madách Könyvtár – Új folyam”-ként indított sorozat a jövõben folytatódni fog – a közelmúltban egy ISSN sorozatszámmal is megajándékozott bennünket. Nos, mi is szeretnénk remélni, hogy elkövetkezendõ korok könyvárveréseinek listáin a „Madách Könyvtár – Új folyam 1.” specifikációt nem kell majd ezzel kiegészítenie a katalógus összeállítójának: unicus.
A II. Madách Szimpózium kötete több más kötettel együtt megjelenés elõtt áll. Tulajdonképpen mostantól kezdve – az energián, lelkierõn túl – csupán papírt kell gyûjtenünk. Mindent meg is teszünk annak érdekében, hogy a szükséges mennyiségû papír újra és újra rendelkezésünkre álljon. S ha valakinek minderrõl az 50-es évek hasonló akciói jutnak az eszébe, akkor az asszociációját csak megerõsíthetjük. Titokban azt reméljük persze, hogy jóval kisebb példányszámban ugyan, de talán maradandóbb információkkal tudnánk megtölteni a gyûjtés eredményeként kapott lapokat, mint elõdeink.
Hölgyeim és uraim!
Idei rendezvényünket is több intézmény és vállalkozás támogatta. Köszönetet
mondunk Szügy polgármesterének, Markó Antalnak és a Mûvelõdési Ház igazgatójának,
Marczinkó Jánosnak, akik a rendezvény délelõtti ülésszakának megtartását ismét
lehetõvé tették. Köszönjök Fábián Jánosnénak és a Fráter Erzsébet
Középiskolai Leánykollégiumnak, hogy immár harmadik éve otthont ad a Madách
Szimpóziumnak. Korábbi támogatóink többsége idén is kitartott a rendezvény
mellett: így a Balassagyarmati Önkormányzat, a Ma-
dách Imre Városi Könyvtár és a Rákóczi Szövetség, továbbá munkahelyem, az Intell RB Rt. Idei rendezvényünk új támogatói: a Mûvelõdési és Közoktatási Minisztérium, a Palóc Társaság, a General Consulting Rt. voltak. Pályázat útján is komoly támogatáshoz jutottunk: az Országos Játék Alap és a Nemzeti Kulturális Alap jelentõs mértékben hozzájárultak idei rendezvényünkhöz. Hasznos tanácsaikkal személy szerint is sokat segítettek: Bujdosó Dezsõ, Fehér György és Majdán Béla.
Idén is voltak, akik másirányú elfoglaltságuk miatt nem jöhettek el. Tarjányi Eszter Németországban van, Tordai Zádor pedig, aki már tavaly is szeretett volna eljönni, Nápolyból írt levelének tanúsága szerint eltörte a lábát. A Madách Szimpóziummal egyidõben Losoncon, majd Salgótarjánban tartanak megemlékezést Kármán József halálának 200. évfordulója alkalmából: Pál József, Zsibói Béla, Praznovszky Mihály jóelõre jelezték, hogy csak az ottani rendezvény után számíthatunk rájuk.