Előszó 

 

2004. okt. 1-jén új helyszínen, Csesztvén kezdődött a XII. Madách Szimpózium délelőtti ülésszaka, majd délután Balassagyarmaton, a Szalézi Kollégiumban folytatódott. Mivel Alsósztregován (a korábbi el­képzelést az utolsó pillanatban megváltoztatva) ugyancsak okt. 1-jén volt egy egész napos megemlékezés, ezért másnap ismét Csesztvére utaz­tak a szimpózium résztvevői, ahol a Madách Irodalmi Nap rendezvényein vettek részt. 2-án délután és 3-án Csesztvén, majd Alsósztregován és Kékkőben a Váci Madách-kör rendezvényeivel folytatódott, ill. ért véget a prog­ram.

 

vissza

 

Bevezetés

 

Hölgyeim és uraim, kedves kolleginák és kollégák. Az előző év szo­mo­rú eseménnyel ért véget: elhunyt társaságunk alapító tagja, Győrffy Miklós, aki az elsők között támogatta az I. Madách Szimpózium meg­ren­dezését.

Tevékenységünkben változatlanul a könyvkiadás játszotta a főszerepet: előbb két zsebkönyvet jelentettünk meg, majd eddigi leg­na­gyobb sikerünket könyvelhettük el L. Kiss Ibolya: Erzsi tekintetetes asszony c. regényének megjelentetésével. Ezzel bizonyítást nyert az a té­zis, amely szerint Madách második főműve valójában a házassága volt. Valóban: a Tragédia után ez az, ami az emberek fantáziáját a leg­in­kább megmozgatja. Következő kiadványunk, Becker Hugó: Madách Im­re életrajza, csak kevesek érdeklődését keltette fel.

Az év elején kiadott zsebkönyvek mellett két további sorozaton kí­vü­li könyvünk is volt: Györe Balázs életműsorozatának harmadik kö­te­te, valamint Tomschey Ottó kétnyelvű versantológiája.

A legnagyobb eseménynek mégis azt tartom, hogy végre meg­kezd­hettük Madách műveinek kiadását. Igaz, egyelőre csak az első kö­tet készült el, Bene Kálmánnak köszönhetően. Remélhetőleg a foly­ta­tásra sem kell sokáig várnunk.

Idén Csesztvén tartjuk délelőtti ülésszakunkat, s ha az újítás be­vá­lik, akkor az elkövetkezendő években is itt kezdenénk. Az előadók és ér­deklődők évről évre növekvő száma, amilyen örvendetes, épp annyi gondot is jelent. Mostantól tehát, úgy érzem, szükségtelen bármiféle rek­lám; a rendelkezésünkre álló előadótermeket nem tudjuk növelni, az éjszakai szálláshelyek száma is korlátozott.

Jövőre a XIII. Madách Szimpóziumnak lesz egy tavaszi ülésszaka Sze­geden; már most kérem, hogy aki csak teheti, tartsa meg ott a jö­vő­re tervezett előadását, mivel ősszel elviselhetetlenül nagy az elő­a­dá­sok száma. Egyúttal mindenkinek azt javaslom, hogy mielőbb adja meg jövő évi előadásának címét. Az őszi ülésszak pénteki napjára csak az első 12 jelentkezést fogadjuk el, a többiek tavasszal vagy a kö­vetkező évben tarthatják meg az előadásukat, esetleg szombaton dél­előtt.

Remélem, hogy a tavaszi ülésszakon is elegendő számban leszünk, s előadókban sem lesz hiány. A szegedi ülésszak tervezett időpontja 2005. május 27. (péntek), vagyis egynapos rendezvény lesz, amelynek előadásai természetesen ugyanabban a kötetben jelennek majd meg, mint az őszi előadások.

Remélem, hogy ezek a változtatások beválnak, s legalább néhány évig ebben a rendszerben folytathatjuk tevékenységünket.

Végül köszönetet mondok idei rendezvényünk támogatóinak: a Nem­zeti Kulturális Örökség Mi­nisz­tériumának, a Balassagyarmati Ön­kormányzatnak és a General Consulting Rt.-nek, valamint ren­dez­vé­nyünk fővédnökének, a Szalézi Kollégiumnak.

Külön köszönet illeti az adójuk 1%-át felajánlókat, továbbá azokat is, akik felkutatásukban, meggyőzésükben közreműködtek.

 

vissza