Andor Csaba
Győrffy Miklós
Társaságunk alapító tagja, Győrffy Miklós, egyike volt azon keveseknek, akiknek még 1992-ben elküldtem egy körlevelet, az I. Madách Szimpózium előkészítése során. Válasza gyors és rövid volt: „ha megérem, ott leszek!” Valóban el is jött, s akik ott voltak, talán még emlékeznek rá, hogy az I. Madách Szimpóziumon valószínűtlenül kései időpontban, nulla óra negyven perckor kezdte meg az előadását. Azóta is évről évre köztünk volt, és amíg ereje engedte, előadásokat is tartott.
1925. márc. 14-én született Aradon. Miután Kolozsvárt Magyarországhoz csatolták, iskolai tanulmányait ott folytatta s fejezte be: a piaristáknál érettségizett. Haláláig tagja volt a Magyar Piarista Diákszövetségnek.
Édesapja telekkönyvvezető volt; a háború után a család, a telekkönyveket is menekítve került – távolabbi úticél helyett – Magyarországra. Győrffy Miklós a Műegyetemen kezdte meg egyetemi tanulmányait, de rövid idő után a Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–történelem szakán folytatta, majd tanulmányainak befejezését követően ott is dolgozott.
1956 után egy kereskedelmi szakközépiskola magyartanáraként találta meg azt a szabadságot, amely mellett tudományos tevékenységét is folytathatta.
Több fontos Madách-tárgyú dolgozata jelent meg. Emlékezetes, hogy
ő közölte elsőként hiánytalanul Madách Imrének Lónyay Menyhérthez írt
leveleit, mindmáig ő az egyetlen kutató, aki Madách elbeszéléseit részletesen
elemezte, de fontos adalék volt a Madách–Kossuth-vita „felfedezése” is, mint
ahogyan Madách Pálnak menyasszonyához írt leveleit is ő tette közzé elsőként.
Ezek a tanulmányai mindmáig csak folyóiratokban olvashatók, pedig érdemes
volna külön kötetben is megjelentetni írásait. Annál is inkább, mert az
említettek tanulmányok közül sajnálatos módon csak a Lónyay-levelezés vált
széles körben ismertté, a többit szakmai körökben is ritkábban idézik.
Tagja volt a Magyar Irodalomtörténeti Társaságnak is, ahol gyakran kérték fel
előadás megtartására.
Évtizedek óta tevékenyen részt vett a Jókai kritikai kiadás szerkesztésében és sajtó alá rendezésében; az elmúlt években is több levelezés-kötettel készült el; még utolsó telefonbeszélgetésünk során is jelezte, hogy ezt a munkát folytatja, s bizonyos számítástechnikai segítségre is számít. Sajnos már nem nyílt alkalmam a segítségnyújtásra. Egy-két héttel a beszélgetés után, 2003. november 26-án végleg eltávozott közülünk.
Utoljára 2001. október 5-én hallhattuk őt, a IX. Madách Szimpóziumon; a következő évben betegsége már nem engedte, hogy közöttünk legyen. Győrffy Miklós ugyanolyan otthonos volt a zene világában, mint az irodalom területén. Valaha ugyanis karmesternek készült. Ennek köszönhetően néhány évvel ezelőtt egyedülálló előadás megtartására vállalkozhatott: Madách zenei öltözetben címmel a Madách-művek ihlette zeneszámokat vette számba. Emlékszem, halála előtt néhány hónappal a Cantus Vitaeről faggattam őt. Most, amikor hat nappal ezelőtt a Zeneakadémián – hatvanhárom év múltán – ismét előadták Dohnányi művét, a Bartók Rádiót hallgatva Győrffy Miklósra emlékeztem.