A Társaságról

 

A Társaság tagjai

 

A Madách Irodalmi Társaság nem sokkal a rendszerváltozás után, az 1990-es évek elején szerveződött Andor Csaba és Grosschmid Péter kezdeményezésére. Első szimpóziumára 1993-ban Andor Csaba áldozatos munkája nyomán kerülhetett sor, amint az ő kezdeményezésére indította útjára a Társaság a Madách Könyvtárat is, amelyben 1995-től 2011 novemberéig 73 kötet látott napvilágot, a sorozaton kívül pedig további 35 művet jelentetett meg a MIT. Madách Imre összes műveinek kritikai igényű kiadását szintén magára vállalta a civil szervezet, hiszen az 1940-es évek, Halász Gábor vállalkozása óta nem próbálkozott ezzel senki. (!)

A Társaság motorja, lelke megalakulása óta Andor Csaba, egyik legnagyobb bázisa pedig Szeged, elsősorban a volt Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, jelenleg SZTE JGYPK Magyar Irodalom Tanszéke, de Budapest és az ország számos szeglete képviselteti magát a Társaságban, amely a határainkon túlról (főként Szlovákiából és Erdélyből) is nem egy tagot tudhat soraiban.

Az I. Madách Szimpóziumot évről évre újabbak követték, melyekre 2004-ig minden alkalommal kizárólag Madách szűkebb pátriájában, Nógrád megyében került sor, mindig szeptember végén, október elején, két egymást követő napon – és mindmáig ez a szimpóziumok legfőbb helyszíne és időpontja. Az évek során azonban mind több előadó, egyre színesebb dolgozattal jelentkezett a soros szimpóziumra, ezért volt szükség arra, hogy a Társaság egy nappal megtoldja szakmai tanácskozását. Először 2005-ben bővült a szimpózium (akkor a XIII.) tavaszi ülésszakkal, melynek Szeged, a Tanárképző Főiskola Magyar Irodalom Tanszéke adott helyet, csakúgy, mint a következő esztendőben. 2007-ben és 2010-ben a tavaszi szimpóziumot Algyőn tartottuk, 2008-ban Kecskeméten. Azóta minden évben tartunk tavaszi ülésszakot az Alföldön, sőt, XIX. Szimpóziumunkat 2011 tavaszi kecskeméti ülésszakot követően ősszel először nem Nógrádban, hanem Szegeden rendeztük.

11 esztendeje a Társaság szobát bérel Balassagyarmaton, a volt megyeháza épületében, amely vendégszobaként és a Társaság anyagainak archívumaként egyaránt működik. Időközben a szoba kicsinek és kevésnek bizonyult, és sem Nógrádban, sem Budapesten nem sikerült újabb, nagyobb és jobb székhelyet találni, pályázatainkat elutasították, kéréseink a támogatás növelésére süket fülekre talált.

Ekkor fordult a Társaság szegedi bázisa, a MIT egyik legfontosabb támogató csoportja felé. Sajnos a Társaság szegedi „kutatóbázisa” is megszűnt – a főiskolai tanárképzést, s vele együtt az Irodalom Tanszéket letörölte a térképről az a reform, melyet egy olasz város nevével szokás összekötni. Bologna miatt tehát eltűnt a szegedi kutatócsoport háttérintézménye, a tagok szétszórattak a főiskolai kar és a bölcsészkar különböző intézményeibe.

Szerencsére a jogutód, a szegedi egyetem JGYPK Tanítóképzőjének Magyar Szakcsoportja felkarolta a másfél évtizede itt folytatott Madách-kutatások ügyét, újra alakulhatott az Intézetben a kutatócsoport és az egyik tanári szobát 2010-ben megkapta bázisának. Itt alakult meg hivatalosan a Digitális Madách Archívum, 2010. április 22-én.

   Milyen célok vezették a kutatócsoportot ennek az „intézménynek” a meg- és kialakításához? A Madách Irodalmi Társaság vezetője Andor Csaba már első szimpóziumunkon, 1994-ben Save Madách c. előadásában előállt azzal az ötlettel, hogy használjuk ki a modern technika és az internet lehetőségeit a Madách-kutatásban. Ezért alakítottuk ki néhány év múlva a Madách Irodalmi Társaság honlapját. Ezután 1997-ben egy komplex tervet mutatott be, az általa elképzelt Madách Intézet koncepciója azonban nem valósulhatott meg az anyagi és erkölcsi támogatás hiányában. Ezért módosította, szűkítette elképzeléseit, s 2002-ben közzétette a DMA koncepcióját. Ez már nem maradt az ötlet szintjén, hiszen az általa gyűjtött Madách-anyagra alapozva Szegeden elkezdhettük a DMA rendszerének kialakítását, felépítését. Jelenleg a Digitális Madách Archívum feltöltöttsége már figyelemre méltó, közel 40 GB méretű szöveg-, kép- és hang-dokumentum kereshető benne egy meghatározott rendszerben. (Minderről bővebben tudósít honlapunk DMA rovata.)

 

Tagdíjat, pártoló tag pénzbeli hozzájárulását a Madách Irodalmi Társaság számlájára,

Magnet Közösségi Bank 16200106-00118853

számlaszámra lehet átutalni.

A közleménybe írjuk be: MIT tagdíj, vagy MIT pártoló tag hozzájárulása.

 

Amennyiben soron következő adóbevallása idején szeretné támogatni Társaságunkat, kérjük, hogy az SZJA-bevalláshoz mellékelt rendelkező nyilatkozatra írja rá a Madách Irodalmi Társaság adószámát:

18066452-1-42

Köszönjük!