Andor Csaba

 

Dr. Fejér László

 

 

 

 

 

90 éves korában, 2000. február 5-én Budapesten elhunyt társaságunk leg­idősebb tagja, dr. Fejér László.

                Aradon született 1909. október 30-án, elemi iskoláit Nagyváradon vé­gezte, középiskolai tanulmányait a kolozsvári Piarista Gim­ná­zi­um­ban kezdte meg, majd később a kaposvári Somsich Pál Gim­ná­zi­um­ban fe­jezte be. Ter­vei között eleinte az orvosi pálya szerepelt ame­lyet az­tán év­ti­ze­dek­kel később a fia választott –, de végül a Műszaki és Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Egyetem Jogi és Gazdasági Karára iratkozott be. 1936-ban avat­ták „summa cum laude doktorrá. Előbb a Pénz­ügy­mi­niszté­ri­um­ban dolgozott, majd az Állami Földmérési és Tér­ké­pé­sze­ti Hi­va­tal­hoz ke­rült, ahol 45 éven át, csaknem haláláig te­vé­keny­ke­dett.

                Életének meghatározó élménye volt a II. világháború; a Don-ka­nyar­ban a vezérkarnál, Jáni Gusztáv mellett találjuk; a na­pi­pa­ran­cso­kat is ő fogalmazta meg, s mint az események fontos tanúja, Sára Sán­dor­nak a Don-kanyar tragédiáját felidéző emlékezetes filmsorozatában is sze­re­pelt. 1956-ban az ÁFTH Forradalmi Bizottságának tagja volt.

                Az ÁFTH-nál végzett munkája mellett a felsőoktatásban is te­vé­ke­nyen részt vett. Az 1960-as évek elején Székesfehérváron, a Felsőfokú Föld­mérő Technikumban tanított, majd 1965-től húsz éven át a BME Épí­tőmérnöki Kar földmérő szakán a Jogi és igazgatási ismeretek tár­gyat oktatta. Munkájáért számos kitüntetést kapott, utoljára a Fasching An­tal-díjat 1994-ben.

                1972-ben vonult nyugdíjba, de ezt követően is, 1997-ig a Föld­mé­ré­si és Távérzékelési Intézet jogi osztályán dolgozott.

                A Madách Szimpóziumra csak egy alkalommal tudott eljönni, egész­ségi állapota néhány éve már nem engedte meg a nagyobb uta­zá­so­kat, de azért lélekben mindig velünk volt, érdeklődéssel várta ren­dez­vé­nyeinket és kiadványainkat.

                Fejér László hatvan éven át gyűjtötte Az ember tragédiájával kap­cso­­latos irodalmat; gyűjteményének egyedülállóan gazdag a szín­la­pok­­-
ból, műsorfüzetekből és színikritikákból álló része, amely most vég­aka­ra­tának megfelelően Nógrád megye Madách-gyűjteményét gya­ra­pít­ja. Nem véletlen, hogy élete végén, gyűjteményét is fel­hasz­nál­va ép­pen Az em­ber tra­gé­di­ája bemutatói c. bibliográfia össze­ál­lí­tás­ba fo­gott be­le, s a munkát sze­rencsére be is fejezte. Társaságunkat ér­te az a meg­tisz­tel­te­tés, hogy a könyvet kiadhattuk.

                Fejér László múlhatatlan érdeme, hogy a Madách-kutatásnak egy ko­rábban elhanyagolt területén elvégezte azt az alapozó s egy­szer­smind összeg­ző munkát, amelyre a későbbi kutatások is tá­masz­kod­hat­nak, s amely­nek eredményeit hiszen a Tragédia-bemutatók, úgy tű­nik, min­den időn túl folytatódnak újabbakkal egészíthetik ki.

                Az elmúlt években Praznovszky Mihállyal többször is meg­lá­to­gat­tuk Őt otthonában. Utoljára 1999 februárjában, könyve megjelenése után nem sokkal jártunk Nála. Szóba került egy nyári látogatás is, az­tán a nyárból ősz lett, az őszből tél. A gyémánt lakodalmán, a Lőrinc pap té­ren lévő templomban, még szerettei körében üdvözölhettük Őt, de mi­re is­mét felkerestük volna a lakásán, már ké­ső volt. Február 17-én az Új köz­temetőben vettünk Tőle búcsút.