Győrffy Miklós
Talán emígy…
A kissé talán szokatlan cím arra próbál a Madách-házasságtörténet alapján választ keresni: ez a frigy eleve – szükségszerűen – kudarcra volt-e ítélve. Talán bizonyos kérdésekre emígy válaszolva, másképp döntve, esetleg minden, de legalábbis sok minden eltérően alakul, így más láncreakciókat indít meg.
Amit el kívánok mondani, az csupán vázlat. A tulajdonképpeni anyagot eleve ismertnek vesszük, némelyik mozzanatra esetleg utalással emlékeztetek, hisz a szóba kerülő esemény-, ill. folyamatsor képezi azt az alapot, melyhez az elágazásokat kapcsoljuk, hogy más alakulást is elgondoltathassunk. Számunkra csak azok a fordítópontok érdekesek, amelyek valamelyik felet döntés helyzetébe hozzák.
Egész vizsgálódásunk során folyvást szem előtt kell tartanunk a következő három meggondolást:
1. a valósághűséget. Tehát ezekkel a szereplőkkel, az adott helyszíneken, változatlan alkat- és jellembeli adottságokkal tűzzük ki koordinátáinkat. Értelmetlen volna azon elmélkednünk, hogyan játszódnak tovább az események, ha – mondjuk – Majthényi Anna 1850-ben elhagyja ez árnyékvilágot, bár előre hangsúlyozzuk, hogy nem a rossz szelleme a történteknek. Nálunk az anya a valóságnak megfelelően 1885-ben, 96 évesen hunyja le a szemét, miután fiát 21, távol tartózkodó menyét csaknem tíz esztendővel éli túl. Így számolunk vele,1
2. gondosan elkerüljük a történelmietlenség buktatóit. Minden történés – az erkölcs körébe vágók kiváltképp – csak a maguk időkeretében vehetők érvényeseknek. Az előbbi képtelen példánál maradva: nem róhatjuk fel a Bastille lerombolásával egyidőben született „nagyasszony”-nak, ha nem a XIX. század közepének elvei és megítélései szerint gondolkodik. De ugyanakkor figyelembe vesszük „nagyasszonyi” státusát is,
3.
nem akarom ismételni a döntési pontok kizárólagosságát.
Nem kívánunk tehát új házasságot konstruálni magunknak, csak a szereplők sajátját vesszük szemügyre, az eltérő kifejlet érdekében.
Csodát azért ne várjunk! Itt legjobb esetben azoknak a választó pontoknak – ill. azok egy részének – kijelölése érhető el, ahol másféle döntés is születhetett volna. De hogy ez milyen tartalmúnak jött volna létre, meg hogy belépte milyen következményekkel járt volna – ennek körvonalazása legfeljebb a költészet birodalmába tartozhatna. Különben is, rengeteg alternatívájával messze túlhaladná kereteinket.
És ezzel – sok egyéb érdekes és hasznos tudnivaló félrehagyásával – már a sűrűjében vagyunk a korai választó döntéseknek. Attól korai, hogy még a párkapcsolat valódi kialakulása előtti időről van szó.
Rövidesen kiderül, miért nem tudok teljes pontosságú napot mondani, de jól behatárolom az időpontot: 1845 márciusának közepéről, mindenesetre 21. előtti napokról beszélek. Levél érkezik Erzsi címére kesseleőkeői Majthényi Annától, tehát özv. Madách Imrénétől. Nem vádolhatjuk a címzettet, amiért nem foglalta azonnal ezüst keretbe a küldeményt: nem tudhatta még, milyen ritka becsű ereklyét tart kezében. Nem vigyázott rá: mi már csak a kézbesítéséről tudunk a leendő meny március 21-i, Imrének szóló válaszleveléből.2 Szövegéből egyetlen szót sem ismerünk, tárgyáról annyit, amennyit Erzsi ráutalva elárul. – Mindenesetre nagy elégtétellel veszi tudomásul. Korábbi leveleit is vizsgálva a menyasszonynak, az a gyanúnk támad: az ő részére a levél nem is volt akkora meglepetés, mint nekünk. Leegyszerűsítve kissé a tényeket, mintha azt mondhatnók: tulajdonképp ő provokálta ki az írást. Nagyon finoman, leheletnyi utalásokat küldve leveleiben igényeiről vőlegényének. Hogy Imrének mekkora erőfeszítésébe kerülhetett, hogy a levelet anyjával megírassa, el tudjuk képzelni, ha magunkat megerőltetjük.
Ha nem sikerült volna, talán nem hiúsul meg éppen a házasság, de Imrének sok nehézség elé kellett volna néznie.
Az első elhatározó döntés tehát Erzsike kezdeményezésére, Imre segítségével tulajdonképp az édesanyáé volt: a házasság létrejöttét ő indította meg levelével, melyben a menyasszonyt megnyugtatta és bátorságot öntött belé.
A második döntés hasonlóképp rejtett tények és sejtelmek szövevényéből áll össze. Akkor, mikor „még új a szerelem”,3 az együttélés korai időszakában. Csesztve, az ottani kúria mint első fészek, eléggé föl sem mérhető áldás a fiatalok részére, 30–40 km-nyire Sztregovától. Innen futó nézeteltérések apró részletei sem szivárognak ki. A költő életének legkiegyensúlyozottabb szakaszát éli itt, még levelet se küld senkinek, de nem is kap senkitől.4 Az idő azonban még itt is őröl. Csak felsorolom azokat a gondokat, amik őelőttük talán föl se tűntek:
– a betegség, ill. betegápolás mindinkább beleépül életükbe,
– ez a lelassulás mind távolabb
taszítja a szórakozás lehetőségeit,
pedig
Erzsike mennyire vágyik rájuk,
– egyre gyakoribbá válnak házi vendégségeik,
– az egészet átszínezi az általános
gazdasági helyzet súlyosbodá-
sa,
– sűrűsödnek a panaszok az irodalmi
alkotásra „pazarolt” idő
miatt.
A legfőbb veszélyforrást az otthoni vendéglátások képezik. Itt nyilvánul meg kétséget kizáróan a házasfelek életritmusának különbözősége. A vendégekkel mindig a feleség marad fenn, többnyire egyedül. Erzsike figyelmezteti férjét a leselkedő veszélyekre, de Imre a mind nyilvánvalóbb jelekre sem hajlandó figyelmet szentelni.
Végül ezek a jelenségek képezik alapját azoknak a szóbeszédeknek, amelyekről a szélesebb nyilvánosság csak az érdekeltek halála után öt-hat évtizeddel szerez tudomást, ingatag adatok formájában, vidéki lapinterjúkban.5
Az eredeti helyzet egész döntéssort hívhatott volna életre. Így abbamaradtak. Ki tudja, nyom nélkül-e?
Ha végbe menése idején – titkossága miatt – nem is, később annál kínosabb következményekkel járt a családi osztályegyezség. Ez három családtag (id. Madách Imréné és két fia) titokban kötött megállapodása 1850. júl. 14-én a birtokukban álló ingatlan olyan – záros határidőn belüli – felosztásáról, amelynek értelmében az elsőszülött fiú az alsósztregovai új kastélyt, a másodszülött Károly pedig a csesztvei „anyai ághoz” tartozó kisebb udvarházat veszi birtokba. Az anya ezt hatvanadik életévének elérkeztével fogadtatja el fiaival, hisz vele már bármely pillanatban „akármi történhet”. Az egyezség szigorúan a közvetlen családtagok közt ment végbe, a többi érdekelt fél kizárásával, méghozzá úgy, hogy utóbbiak még utólag is csak soká vehettek róla tudomást.6
Korábbi világos megnyilatkozásokból tudni való, hogy a feleség egy ilyen megállapodás ellen – ha csak neszét veszi – hevesen tiltakozik. Hisz ez arra kényszerítette, amit mindig is messze el akart kerülni.7 A helyzet Imre előtt is tisztán állott. A fejlemény létrejötte idején – titkossága miatt – még enyhe konfliktusig sem jut el. Pedig hasonló helyzetre Erzsi már korábban azonnali „törést” helyezett kilátásba. Az összeköltözéskor – ha külön kastélyba is – sosem gyógyuló seb marad, mely minden továbbit is végzetesen befolyásol.
A következő összeütközés váratlansága és sokkoló hatása következtében kárhoztatta cselekvés-képtelenségre, bénította le az elképedt házastársat. 1852 augusztusáról beszélek, amikor Imre nyílt erőszak áldozatává válik házából való elhurcoltatásával.8
Ezt a sérelmet Erzsike csak sokkal később, majd „gyónás”-ában (1875)9 tudja csak felróni. Vallomása szerint itt a bizalmatlanság sértette vérig: férje nem bízott az ő titoktartó képességében. Arról pedig haláláig sem értesült, hogy Rákóczy Jánoson kívül további öt személy élvezte hasonló okból a Madách-porta vendégszeretetét (Gracza Antal és Záhony István, majd Udvardi Péter, Kubicza Pál, végül a névtelen üldözött).10 – Legyen szabad megjegyeznünk, hogy már akkor sem az Erzsike ízlése szerint osztottak meg asszonyokkal hivatalos vádemelésre alkalmas körülményeket. – Különben, amiket a feleség fölrótt, az az utólagos megítélés szava, a valóságos események során csak a féltés és a rettegés dobogott szívében, haragudni férjére akkor eszébe se jutott.
Döntésük a lefolyás óráiban egyöntetű. Férjét minősíteni hosszú évekkel később ért rá: nyílt összetűzésről tehát szó sem lehetett. Az elkeseredés rövidebb idő után összerántotta szívét, de megbocsáthatatlanoknak csak visszaemlékezésében tűntek számára a történtek.
A leglátványosabb véleménykülönbség, sőt szöges szembenállás 1854 télvégén a losonci bál dolgában állott elő a házasfelek között.
Nem biztos, hogy bármelyikük rögtön fel tudta volna a következményeket is mérni. Utólag alighanem belátták, hogy okosabb és célszerűbb lett volna egyetértésre jutni, mint a végleges törést vállalni miatta. Ezt belátva talán mérlegeltek volna.
A felületes szemlélőnek ez a pont az, ahol a házaspár útja szétszalad. Nekünk – remélem – sikerült a korábbi repedéseket is éreznünk. Őket talán – ha nincs a környező külvilág – érzelmeik még ezen is átsegíthették volna. De társaságuk tüntető elfordulása, a félreérthetetlen kiközösítés nem volt figyelmen kívül hagyható, különösen nem a Madáchok hírnevét mindennél magasabbra tartó „nagyasszony” számára. Erzsike minden utólagos, fuldokló karcsapása eleve kudarcra volt ítélve: egy higgadtabb pillanat vele magával is átláttatta volna.
Életében végig vallotta, hogy ő hagyta el a Madách-kastélyt, s férje többszöri visszahívó szavára sem hederített. Az esetleges visszatérés reális feltételének megteremtésére Imre komolyan rágondolni sem tudott, nemhogy végiggondolni.
Összegezve az elmondottakat: sokak véleményével ellentétben a pár életébe nem volt előre bekódolva a zátonyra futás.
Öt elhatározó pontján életüknek igyekeztünk kimutatni, hogy más megoldás is lett volna, mint amelyet választottak, illetve: amelybe belesodródtak. S ha általános tanulságokra törekszünk: nincs olyan házasság, amely kizárólag az egyik fél hibájából megy tönkre. Láthatjuk, mennyire helytelen volt az a hosszú évtizedeken át megingathatatlan közvélekedés, amely a kudarc minden ódiumát Fráter Erzsire rótta rá.
Majthényi Anna nevét alig ejtettük ki fejtegetéseink folyamán. Pedig a folyamatok alakulásában nem éppen jelentéktelen a szerepe. S a közvéleménnyel újra ellentétben: ez nem mindig negatív. Sőt, a maga igen szigorú és megingathatatlan álláspontjában a saját szempontjából mindig igaza is volt. A házasság fennállásának idejében még némileg kétkedő véleményének sem adott soha hangot.
Ha végletekben akarunk fogalmazni: ezt a frigyet bátorító levelével ő helyezte sínre, majd a botrány láttán ő robbantotta szét.
Igazán boldog házaspár ugyan sose vált volna hőseinkből, de a kötést legalább fönn lehetett volna tartani. Akkor ennyi fájdalmat sem maguknak, sem egymásnak nem okoznak. – De ha a kiegyensúlyozottságot megteremtik, akkor hogyan tarthatnánk visszatérő Fráter Erzsébet szimpóziumokat?
Jegyzetek
Alapművekre bibliográfiai adataik nélkül hivatkozom.
1. Andor Csaba (szerk.): Majthényi Anna levelezése. Bp., 2000. 7– 8. Vissza a szöveghez
2. ebben utal a leendő anyóstól érkezett küldeményre: „[…] én ily igénytelen lény hogy birnám azok magasztos lelkeiket méltánlásra birni? ezt nem akarom hini, Kedves Anya levelének következtében, mely őrangyalómúl szolgál, minden szava félelmem meg vigasztalója, Istenem agy erőt csekély lényemnek, hogy méltó tagja legyek csalágyanak […]” OSZK Kézirattára, Levelestár. Először Palágyiban olvasható (410.), aztán Staud I. k., Halász II. 1034., majd mások.
3. Móricz ezen a címen „írja ki magából” új házassága érzelmeit.
4. vö. Staud I. 1845 júl. első fele és nov. 18. között nincs küldemény
5. vö. Perédy György: Te csak olyan légy a házamban, mint egy virágszál. Nagyvárad c. napilap 1926. júl. 20.
6. Kerényi Ferenc: A Madách-család osztályegyezsége. In. A Nógrád Megyei Múzeumok évkönyve, 1979. 181–198. A részletes egyezségből a tárgyalásunk szempontjából leghúsbavágóbbat emeltük ki.
7. élőszóval többször kifejezte. 1853. máj. 25-i levelében le is írta: Halász II. 1043.
9. Egy szerencsétlen nő gyónása. In. Fráter Erzsébet emlékezete I. Csécse–Balssagyarmat–Bp., 1996.
10. Andor Csaba: Ismeretlen epizódok Madách életéből. Bp., 1998. 153–196. Vissza a szöveghez
17